Wojtek pomaga: faza pilotażowa już za nami!

Wojtek pomaga: faza pilotażowa już za nami!

Projekt "Wojtek pomaga", o którym już słyszeliście, przeszedł do końca - i z sukcesem! - fazę pilotażową. Przetestowaliśmy go w trzech pierwotnie założonych płaszczyznach:

1. Program edukacyjny

CO SIĘ WYDARZYŁO?

Przeprowadziliśmy zajęcia w pięciu zróżnicowanych grupach, co oznacza, że ponad 100 dzieciaków poznało historię prawdziwego Misia - kaprala - Wojtka i stało się jego pomocnikami, wspierając w ten sposób swoich rówieśników w Aleppo. Pierwsze zajęcia edukacyjno-kreatywne przeprowadziliśmy w katowickim Niepublicznym Przedszkolu „Węgielek” (dwie grupy 5-latków) i Miejskim Publicznym Przedszkolu nr 19 w Siemianowicach Śląskich (dwie grupy 4 i 5 - latków). Błysk w oczach dzieci, które dowiedziały się, że mogą tu, w przedszkolu zrobić coś, co pomoże ich rówieśnikom w dalekim Aleppo, stał się najważniejszym argumentem do podjęcia decyzji o kontynuowaniu całego projektu. Wrażliwość i wyobraźnia dzieci, ich umiejętność zachwycania się zostały spotęgowane przez rzeczywiste przekonanie, że mają moc pomagania. I że nie jest to trudne.

Niezwykle twórcze i edukacyjne (dla nas bardzo!) okazało się spotkanie z 2 Drużyną Harcerską Pędziwiatr z Hufca Ziemi Mikołowskiej. Harcerze nie tylko wykonali konkretną pracę (uszyli małe misie na zajęcia dla przedszkolaków), ale w bardzo wrażliwy sposób rozmawiali o ludziach i miejscach zranionych przez konflikty
zbrojne.

JAKIE MAMY PLANY?

W konsultacji z dydaktykami opracowujemy scenariusz zajęć przeznaczonych dla przedszkoli. I dalej - jeśli chodzi o prowadzenie zajęć – będziemy się skupiać na przedszkolach. Wiosną przeprowadzimy testowe zajęcia w szkołach podstawowych, by w roku szkolnym 2020/21 mieć już w ofercie dostosowany scenariusz dla klas 1-3. W planie są też oczywiście spotkania z harcerzami, którzy staną ważnym elementem łańcucha pomocowego przygotowując małe misie dla przedszkolaków. Jesteśmy też otwarci na mniej sformalizowane kreatywne spotkania z dziećmi w domach kultury, świetlicach i innych ośrodkach kulturotwórczych. Historia niedźwiedzia Wojtka opowiada o przyjaźni, szacunku, sile, wrażliwości na innych, pragnieniu pomagania w trudnych momentach i pogodzie ducha. Piękne wartości inspirują do nieograniczonej palety zajęć twórczych!

2. Współpraca z artystami i rękodzielnikami – działania dodatkowe

CO SIĘ WYDARZYŁO?

Dzięki hojności kilkunastu śląskich rękodzielniczek i artystek, które przekazały swoje prace, mogliśmy zorganizować mini kiermasz w czasie spotkania mam z małymi dziećmi w parafii Bożej Opatrzności w Katowicach. Dochód z niego stał się konkretną pomocą. Piękno i dobro – idealna współpraca.

JAKIE MAMY PLANY?

Odzew na tę płaszczyznę projektu zaskoczył nas najbardziej. Deklaracje i konkretne pomysły na współpracę otrzymaliśmy od kilkunastu artystek i pracowni rękodzielniczych, instytucji kultury a także autorek książek dla dzieci. Przed nami więc nie tylko mini kiermasz (przed Świętami Wielkanocnymi), ale też warsztaty plenerowe i te prowadzone w konkretnych pracowniach dedykowane Misiowi Wojtkowi. Wszystkim tym działaniom będą towarzyszyć zbiórki, które wspierać będą Atelier Sióstr Franciszkanek w Aleppo. Jednak nie tylko aspekt pomocy będzie tu istotny – liczymy na wymianę twórczych doświadczeń i wzajemne inspiracje na linii Polska – Syria. Przesłanie, że piękno i dobro powinny iść w parze jest uniwersalne i zawsze ubogacające.

3. Miś Wojtek – wyjątkowa maskotka

Pierwsza seria - zimowa - dziesięciu limitowanych Wojtków za nami. Ręcznie uszyte misie rozeszły się po całej Polsce. W ciągu 6 godzin pod każdym zdjęciem znalazł się komentarz „Rezerwuję”. Dlatego i ten pomysł będziemy kontynuować - 1 marca dziesięć Wojtków zaprezentuje się w wiosennej odsłonie, z nowymi akcesoriami i w lżejszym ubranku :).

Na koniec konkrety:

- edukacyjna część projektu oraz twórcze działania dodatkowe prowadzone są w województwie śląskim

- wszystkie bieżące informacje dotyczące działań „Wojtek pomaga” zamieszczane są na facebookowej stronie Domu Wschodniego

- zapytania dotyczące projektu proszę kierować na adres: magdalenasontag@gmail.com.

Koniecznie odwiedźcie naszą galerię i zobaczcie zdjęcia z fazy pilotażowej projektu Wojtek pomaga!

Files to download