•  0
  Stowarzyszenie

  Nowy projekt: Płyniemy do Aleppo

    Dom Wschodni Redakcja        0        Zgłoś treść

  "Terre Saite" (Ziemia Święta) jest szczególnym miejscem na mapie dzisiejszego Aleppo. Franciszkanie nabyli ten kawałek pustynnej ziemi, gdy leżał jeszcze poza Aleppo. Teraz znajduje się prawie w jego centrum, gdyż miasto bardzo się rozrosło, i otaczają go zewsząd budynki, gwar ludzi i hałas miasta. Na terenie ośrodka „Terre Sainte” oprócz kościoła znajduje się budynek szkoły, dom opieki dla osób starszych i duża przestrzeń rekreacyjna.

  W czasie wojny „Terre Sainte” stało się prawdziwą Ziemią Świętą nie tylko dla chrześcijan z Aleppo. Nic dziwnego, że kochają je całym sercem, bo znajdują tu chwilę wytchnienia, możliwość bycia razem w przyjaznej i braterskiej atmosferze, dzięki czemu nabierają sił do mierzenia się z codziennością życia w dotkniętym skutkami wojny mieście. „Terre Sainte” cierpiała wraz z nimi. Na ośrodek w czasie działań wojennych spadły trzy rakiety, jedna śmiertelnie raniła kobietę w wieku 80 lat, podopieczną domu opieki. Odgłosy walk docierają do „Terre Sainte” do dzisiaj.

  Przełożonym „Terre Sainte” jest obecnie ojciec Firas Lufti, który wykonuje olbrzymią pracę z najmłodszymi mieszkańcami Aleppo, w sposób wyjątkowy dotkniętymi wojenną traumą. Organizuje zajęcia terapeutyczne, w których olbrzymią rolę odgrywa sport. Dysponują niedużym basenem, dziecięcym brodzikiem, ale marzeniem jego, wolontariuszy oraz dzieci i młodzieży, jest budowa basenu, w którym można będzie uprawiać sport. To nie jest kaprys, to proste pragnienie zwykłej młodości i możliwości rozwoju, które wojna odebrała młodemu pokoleniu Syryjczyków.

  W chwili obecnej nie są w stanie zrealizować tego marzenia bez pomocy z zewnątrz, gdyż wszystkie ich środki przeznaczane są na podstawowe potrzeby. Próbujemy im pomóc zbudować basen i przywrócić w ten sposób normalne dzieciństwo młodym mieszkańcom Aleppo. W tym celu organizujemy akcję "Płyniemy do Aleppo".

  W dziesieciu największych miastach w dniach 25 lutego oraz 3 i 4 marca spróbujemy wspólnymi siłami przepłynąć dystans dzielący Warszawę od Aleppo: 2410 kilometrów i przy okazji zebrać środki, które następnie przekażemy do Syrii, żeby wesprzeć budowę basenu. Szczegóły akcji znaleźć można na stronie:

  www.plyniemydoaleppo.pl

  Odwiedźcie tę stronę i powiedzcie o akcji znajomym. Zapraszamy także na fanpage akcji "Płyniemy do Aleppo" na Facebooku. Niech ten gest solidarności i wsparcia będzie znakiem dla mieszkańców Syrii, że nie są sami, że pamiętamy o nich i płyniemy z Polski do Aleppo!

  __________________

  Podoba ci się to, co robimy? Zostań patronem Domu Wschodniego i buduj go razem z nami!

  _____________________________

  Środki na basen można przekazywać na konto:

  Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis"
  ul. Więckowskiego 13, Łódź
  mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388
  Tytuł przelewu: Basen

  Przekaż 30 PLN     Przekaż 50 PLN     Przekaż 100 PLN     Przekaż 200 PLN

  DZIĘKUJEMY!

   


 •  


Napisz komentarz

Please Login to insert comment.

 

Rozmowy na Facebook'u