Dom Wschodni w Syrii - informacje ogólne o naszej Misji

Dom Wschodni w Syrii - informacje ogólne o naszej Misji

Wraz z Caritas Łódź jesteśmy obecni w Syrii od 2017 roku. Od samego początku nasza pomoc była kierowana głównie do Aleppo w oparciu o współpracę z trzema miejscami należącymi do franciszkanów:

 • „Terre Sainte”

 • Parafia św. Franciszka („Latin Parish”)

 • Klasztor sióstr franciszkanek

Pierwsza faza (2017-2020):

a) Wraz z „Terre Sainte” wsparliśmy:

 • Franciscan Care Center: specjalnie stworzone miejsce mające na celu leczenie traumy wojennej u ok. 350 dzieci poprzez organizację różnego rodzaju zajęć edukacyjno-kulturalnych i sportowych. Oprócz doraźnego wsparcia zorganizowaliśmy projekty „Płyniemy do Aleppo” i „Łódź dla Aleppo” w celu wsparcia budowy basenu w „Terre Sainte”.

 • Centrum Wsparcia Psychologicznego i Rehablitacji dr Binan Kayalli: wyjątkowe miejsce zapewniające opiekę dla 200 dzieci z autyzmem i syndromem Downa

 • „Name and Future” – dwa centra założone przez franciszkanów we Wschodnim Aleppo, wspierające ok. 300 samotnych matek i ok. 500 ich dzieci, będących potomkami jigadystów i rebeliantów, którzy zginęli lub uciekli pozostawiając dzieci bez tożsamości i przyszłości

b) Wraz z parafią św. Franciszka:

 • „Daj Pracę!” (odbudowa/stymulacja/otwarcie mikrobiznesów), przykłady:

  - Fuad: zakup sprzętu do salonu fryzjerskiego

  - Lina: odbudowa zniszczonej podczas wojny piekarni/zakup sprzętu

  - Kamil: wsparcie finansowe dla zakupu pojazdu dostawczego

  - Rolly: współfinansowanie zakupu towaru do reaktywowanej po wojnie kwiaciarni

  - George: zakup narzędzi elektrycznych

  - Uaness: zakup ekspresu do kawy do jego sklepiku

 • „Pierwszy Krok” - od 2019 obejmujemy wsparciem materialnym rodziny w celu pomocy w pokryciu kosztów edukacji dla 320 dzieci ze szkół podstawowych i średnich.

 • Wsparcie finansowe dla “Miriam” i “Marii”.

c) Wsparcie dla projektu atelier krawieckiego sióstr franciszkanek – wyjątkowego miejsca, w którym zarówno chrześcijanki jak i muzułmanki otrzymują nie tylko kurs krawiecki, ale także wsparcie psychologiczne, umożliwiające jednocześnie wspólne spędzanie czasu.
d) Inne projekty:  „Powrót Ikon”, „Wojtek Pomaga!”, “Syria Human Stories”, “Różaniec Za Braci”.

Druga Faza (2021-2022):

Ze względu na COVID i skomplikowaną sytuację polityczną, nasza Misja w tym okresie nieznacznie wyhamowała. Jednak udało nam się kontynuować „Pierwszy Krok” oraz zrealizować projekt „Ciepło Dla”, dzięki któremu poprzez parafię św. Franciszka wsparliśmy 74 rodziny w zakupie diesla do piecyków oraz 389 w pokryciu kosztów generatorów elektrycznych.

Trzecia Faza (po trzęsieniu ziemi w lutym 2023):

W lutym 2023 wraz z naszymi partnerami z „Caritas Łódź” uruchamiamy projekt „Solidarni z Aleppo”, mający na celu natychmiastową reakcję na tragedię, która dotknęła Północną Syrię i Turcję. Naszym loklanym partnerem jest parafia św. Franciszka w Aleppo. Dotychczas udało się wspólnie:

 • Naprawić zniszczenia w 5 mieszkaniach.

 • Przeprowadzić wraz z „Redemptoris Missio” projekt wsparcia medycznego dla ok. 450 osób (redukcja kosztów zakupu leków o 80% na okres 3 miesięcy). 

 • Zapewnić plecaki z przyborami szkolnymi dla 1400 dzieci (w tym 320 z „Pierwszego Kroku”).

 • Uruchomić „Drugi Krok” - projekt wsparcia dla 150 studentów, będących częścią franciszkańskiego projektu formacyjnego „Młodzież św. Franciszka”.

 • Zapewnić dodatkowe wsparcie dla atelier

 • Kontynuować projekt „Ciepło Dla”

  W zał. poniżej pliku PDF znajdziecie tekst wraz ze zdjęciami, ilustrującymi poszczególne projekty!

  Dziękujemy naszym Darczyńcom za stałe wsparcie i wiarę w nasze działa nia! Nasza Misja trwa! Środki z tytułem "Syria" lub "Solidarni z Aleppo" można przekazywać  bezpośrednio na konto lub poprzez szybkie płatności:

  Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis"

  mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

  10 PLN          100 PLN

  30 PLN          300 PLN

  50 PLN          500 PLN

Files to download