Jak rozwiązaliśmy tajemnicę zabójstwa w Orient Ekspressie, czyli kolejne spotkanie w Book Cornerze

Jak rozwiązaliśmy tajemnicę zabójstwa w Orient Ekspressie, czyli kolejne spotkanie w Book Cornerze

Jak to mamy w zwyczaju w trzecią niedzielę miesiąca spotykamy się w Book Cornerze. Tym razem rozmawialiśmy o twórczości Agathy Christie.Niesamowitemu spotkaniu towarzyszyły głębokie filozoficzne przemyślenia, a na końcu zagraliśmy w grę.

Najpierw przedstawiliśmy postać  Agathy Christie, której książki pełne są niejednoznacznych osobowości i zwrotów akcji, trzymających czytelników w napięciu.

W naszej dyskusji poruszona została jej książka „Morderstwo w Orient Expressie”, wydana w 1934 roku. Akcja rozgrywa się w luksusowym pociągu, który kursuje przez Europę ze Stambułu do Londynu. Zainspirowana własnymi podróżami tym pociągiem i prawdziwym porwaniem Charlesa Lindbergha Jr., Christie stworzyła fabułę, w której bierze udział tuzin postaci szukających sprawiedliwości poprzez zemstę. Herkules Poirot, słynny detektyw Christie, rozwiązuje zagadkę, ale nie chce decydować o losie morderców.

To skłoniło nas do zastanowienia się nad głębokimi pytaniami: Czy możemy osiągnąć sprawiedliwość bez prawdy? Czy można mieć prawdę bez sprawiedliwości? Opinie były różne, podkreślając różnicę między tymi dwiema koncepcjami. Godne uwagi spostrzeżenie dr Nelly Hobeiki sugerowało, że bohaterowie osiągnęli równość, ale nie sprawiedliwość. Zagłębiliśmy się w tematykę sprawiedliwości, prawdy, usprawiedliwienia i moralności. Dające do myślenia pytanie Sereny, 15-letniej uczestniczki, brzmiało: "Dlaczego Poirot, poszukiwacz prawdy, tym razem zdecydował się to ukryć?".  Martha odpowiedziała, że osobista satysfakcja Poirota z rozwiązywania przestępstw czasami przyćmiewa jego miłość do sprawiedliwości, zwłaszcza gdy w sprawę zaangażowanych jest wiele osób. Z kolei analiza Ibrahima, dotycząca wzajemnego oddziaływania umysłu, serca, pasji i moralności była pouczająca, zwłaszcza jeśli chodzi o zrozumienie działań morderców. Ks. Elia Mouannes również wniósł swój wkład, omawiając ludzką naturę i sumienie, zachęcając nas do odkrywania ludzkich cnót.

Po dyskusji niektórzy uczestnicy grali w grę planszową "Clue", dokładnie analizując podejrzanych, broń i pomieszczenia.

Marina, koordynatorka "Book Cornera" i wolontariuszka naszego YBTE (Młody Zespół Domu Wschodniego w Libanie): "Dla mnie było to jedno z najlepszych spotkań w Kąciku Książki. Będąc wielką fanką twórczości Agathy Christie, obserwowanie młodych ludzi i dorosłych angażujących się w tak głębokie dyskusje było ekscytujące. Dlatego właśnie powstał Kącik Książki i z niecierpliwością czekam na nasze przyszłe spotkania, mając nadzieję na kontynuację tej wspinaczkowej podróży!"

 

Aby dowiedzieć się więcej o tym niesamowitym miejscu kliknij tutaj

Files to download