"Pierwszy Krok"/ "Drugi Krok" - o projekcie

"Pierwszy Krok"/ "Drugi Krok" - o projekcie

Początki

Program narodził się w 2020 roku, gdy jedna starsza pani przyszła do ojca Sebastiana z „Caritas Łódź” i zaproponowała stałe wsparcie dla dziecka z Syrii. Inspirowani jej propozycją i realizowanym wcześniej przez Caritas Łódź projektem „Skrzydła”, postanowiliśmy wraz z „Caritaskami” pomóc dzieciom w Aleppo postawić ich „Pierwszy Krok”.

Projekt od samego początku był realizowany wraz z naszymi przyjaciółmi z parafii św. Franciszka w Aleppo. Zaczęliśmy od skromnej liczby kilkudziesięciu dzieciaków, których rodzice zaczęli otrzymywać regularne wsparcie na pomoc w pokryciu kosztów ich edukacji. Dość szybko ta liczba urosła do 320 dzieci.

„Pierwszy Krok” w Libanie

W 2022 r podjęliśmy decyzję o poszerzeniu Programu o Liban, w oparciu o szkołę Notre Dames des Anges na osiedlu Badaroo w Bejrucie. Aktualnie wspieramy tam 69 dzieciaków.

Kolejny rok przyniósł mroczny czas dla południa Libanu, ze względu na konflikt zbrojny na terenach przygranicznych. Postanowiliśmy więc i tam zacząć pomagać.

W ramach „Pierwszego Kroku” wspieramy 11 z 31 dzieci z chrześcijańskiej wspólnoty z wioski Kfour, które uczęszczają do szkoły sióstr antoninek w pobliskim Nabatiyeh.

 

Jak narodził się „Drugi Krok”?

Przy parafii w Aleppo funkcjonuje centrum katechetyczne, które skupia ponad 1200 dzieci różnych chrześcijańskich denominacji, wśród nich 320 uczestników „Pierwszego Kroku”. Centrum nosi nazwę „TAŁ” (skrót od arabskiego: „Edukacja, Wiara, Realizm”). Będąc w Aleppo w kwietniu 2024 udało nam się uczestniczyć w zajęciach formacyjnych dla dzieci, spotykając tam kilku naszych podopiecznych z „Pierwszego Kroku”. Cieszy nas to, że rodziny nie tylko przychodzą po wsparcie materialne dla swoich pociech, ale także chcą aby te uczestniczyły w życiu społeczności, ucząc się przy tym postaw prospołecznych.

Od stycznia prowadzimy wraz z Caritas Archidiecezji Łódzkiej pilotażowy projekt: „Drugi Krok - Młodzież Św. Franciszka”. Jest to inicjatywa mająca na celu wsparcie 150 studentów, będących podopiecznymi franciszkanów.

Czasem dzieje się tak, że jakiś podopieczny opuścił „Pierwszy Krok”, czy to ze względu na wyjazd z kraju, czy ze względu na osiągnięcie pełnoletności. Okazuje się, że ośmioro z takich dzieci jest aktualnie w „Drugim Kroku”! Zobaczmy co dzieje się u dwójki z nich:

„Jestem na pierwszym roku studiów w Instytucie Finansów i Bankowości. W piątki udzielam katechez i jestem odpowiedzialny za edukację dzieci.Należę też do Młodzieży Św. Franciszka, będąc przy tym nauczycielem w Centrum TAŁ. W wolnym czasie zajmuję się fotografią. W życiu staram się robić coś pozytywnego, stale się rozwijać ” - Salim.

„Mam 18 lat, jestem studentką pierwszego roku na kierunku finansów i bankowości. Oprócz tego jestem nauczycielką w Centrum TAŁ, pomagam dzieciom w odrabianiu prac domowych. Należę do młodzieży Św. Franciszka. W wolnym czasie chodzę na siłownię i gram w koszykówkę” - Marni

Jak działa „Pierwszy Krok” i jak się w niego włączyć? Projekt ma osobną stronę, wystarczy kliknąć tutaj

P.S W zał. poniżej PDF znajdziecie kilka zdjęć ilustrujących Projekt

Files to download