Podsumowanie II edycji "Ogrodów Libanu" - "Woda, źródło, życie"
II edycja „Ogrodów Libanu” z podtytułem „Woda, źródło, życie” przeszła już do historii. Nieśmiało zaczęliśmy o niej marzyć, obserwując zeszłoroczne spotkania wokół I edycji („Włókno, tkanina, więź”). To co się wydarzyło przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
Tegoroczna wystawa składała się z 34 prac przygotowanych przez 14 polskich twórców, wśród których aż dwunastu wzięło udział w projekcie pierwszy raz. Skrótowo nazywaliśmy tę edycję „Akwareliści” , bo rzeczywiście akwarele (farby wodne) były wspólnym formalnym mianownikiem dla wszystkich 33 obrazów i jednej tkaniny. Planowaliśmy realizować II edycję według klucza zeszłorocznych pokazów: jesienne pokazy w Bejrucie i zimowe w Polsce. Jednak już libańskie prezentacje wystawy pokazały nam dynamiczność projektu, za którą z ufnością podążaliśmy dopasowując wcześniejsze harmonogramy i zmieniając plany. Jesień 2023 roku naznaczona konfliktem izraelsko-palestyńskim żonglowała terminami wernisaży, ale i naszymi niepokojami i emocjami. Wśród korespondencji z artystami z tamtego czasu pojawiały się ich zdania: „Jeśli wystawa się nie pokaże ze względów bezpieczeństwa to tylko wzmocni jej wydźwięk”, „A czy Wy jesteście bezpieczni? Jak się czujecie?”, „Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że i Liban jest dotkniętym tym konfliktem. Trzymajcie się”. To było dla nas i naszego libańskiego Zespołu bardzo ważne i ponownie za to dziękujemy.
Jesienią „Ogrody” zakwitły z mocą w trzech miejscach w Bejrucie:
- w Chiyah Park w dzielnicy Ain el Remmaneh (10.11.2023)
- na Uniwersytecie La Sagesse w czasie obchodów Libańskiego Dnia Niepodległości (20-23.11.2023)
- w Centrum Kulturalnym przy kościele św. Michała Archanioła w dzielnicy Mar Mkhayel (24-25.11.2023).
Także harmonogram polskich pokazów pokazał nam, że „Ogrody” kwitną w sposób nieoczekiwany, ale owocują zaskakująco pięknie.
Polskie pokazy rozpoczęliśmy edukacyjną wystawą „Ogrody Libanu. Prolog. O roli sztuki w miejscach zranionych” w Filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Przygotowaliśmy 8 plansz opowiadających o tym dlaczego „Ogrody” i dlaczego „Libanu”. Na wystawie zaprezentowaliśmy też 5 prac górnośląskich artystów biorących udział w tegorocznej edycji i obraz Alicji Michalak „Pośród kwiatów Libanu”, który brał udział w polsko-libańskiej wystawie „Młode Ogrody Libanu”. Wystawa była udostępniona przez cały miesiąc luty, a w jej trakcie odbyły się zajęcia plastyczne z dziećmi i spotkanie z seniorkami.
Po „Prologu” nastąpiły trzy pełne pokazy „Ogrodów Libanu”:
- w „Galerii pod Sztrychem” przy MDK 1 w Bytomiu (15.03 -11.04.2023),
- w galerii otwartej Miejskiego Domu Kultury „Batory” w Chorzowie (19.04 - 9.05.2023),
- w klubokawiarni Fratelli Tutti w Łodzi (11.05 – 07.06.2023).
Wernisaże i kilka spotkań towarzyszących pokazom były czasem umacniających rozmów, głębokich pytań i ciszy przy obrazach i historiach, które pozwalały się zatrzymać.
„Ogrody Libanu. Woda, źródło, życie” zakwitły łącznie sześcioma pełnymi pokazami oraz wystawą edukacyjną, ale przede wszystkim licznymi spotkaniami przy wyjątkowych obrazach. Ponownie z całego serca dziękujemy Artystom:
Agnieszka Bohdanowicz
Joanna Bożek
Grzegorz Chudy
Marcelina Deka
Barbara Gałczyńska
Izabela Janowska
Adam Lempa
Martyna Łuszczyńska
Miłosz Nosiadek
Adam Papke
Gosia Sendlewska
Anna Strutyńska
Łukasz Szostkiewicz
Magdalena Wesołowska
i instytucjom, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować:
Filia nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach
Galeria pod Sztrychem – Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu
Miejski Dom Kultury „Batory” w Chorzowie
Zasadziliście niezwykły ogród wypełniony pięknem i dobrem; owoce które wydaje mogą być napisane tylko z wielkiej litery: Dialog, Relacje, Spotkanie, Wzrastanie. Tuż obok Waszych Ogrodów kiełkują już Młode Ogrody Libanu. Dziękujemy!
Komentarze (0)
Komentarze na Faccebook'u (0)