Pomoc doraźna - informacje ogólne

Pomoc doraźna - informacje ogólne

Rodzaj pomocy jaką staramy się udzielać warunkowany jest specyfiką danego kraju i sytuacji jaka w nim panuje. Nie ukrywamy, że priorytetowym projektem pomocowym jest „Daj Pracę”, z prostej przyczyny gdyż praca zapewnia środki na pokrycie innych potrzeb, ale też pomaga „wyprostować plecy”, pomaga pójść dalej, a nie być tylko zależnym od wszelkiego rodzaju dystrybucji, które wcześniej czy później kończą się.

Niemniej w kryzysowym czasie pomoc doraźna w postaci np. zaopatrzenia rodzin w paczki żywnościowe jest niezbędna, jest uzupełnieniem podstawowych potrzeb, nie rzadko ratunkiem życia.

W ramach pomocy doraźnej prowadzimy działania, które możemy podzielić na dwie grupy:

  • „ad hoc” warunkowane nagłą potrzebą,

  • bardziej złożone, które mają charakter wsparcia innych działań długofalowych i w dużej mierze (choć nie tylko) dedykowane są rodzinom, którym wcześniej pomogliśmy np. odbudowując zniszczenia. Tego typu działania wyróżniliśmy nawet jako osobne projekty, np.: „Światło Dla” czy „Ciepło Dla”.

Przyjrzyjmy się jak wygląda nasza dotychczasowa pomoc doraźna, w poszczególnych krajach, z zaznaczeniem, iż większość poniższych działań prowadzimy wspólnie z Caritas Archidiecezji Łódzkiej:

 

Ukraina

Najbardziej złożone działania związane z pomocą doraźną prowadzimy w Ukrainie, gdzie od początku wojny dowoziliśmy tony żywności i innych środków oraz artykułów potrzebnych ludziom do przetrwania. Pomoc doraźna właściwie do dzisiaj stanowi główną oś naszych działań w tym kraju.

W samym 2022 odbyliśmy blisko 80 kursów do Ukrainy, przewożąc ponad 500 uchodźców i przekazując blisko 5000 l paliwa i 100 ton pomocy humanitarnej.

W 2023/2024 w dalszym ciągu przewoziliśmy pomoc humanitarną, w tym ok. 1200 kg żywności i 200 dodatkowych paczek żywnościowych, 150 kg chemii, 220 opakowań leków przeciwbólowych.

W ramach „Ciepło Dla” przekazaliśmy 15 piecyków (gazowych i olejaków), 15 burżujek, 10 agregatów, 80 kompletów bielizny termicznej, blisko 800 par skarpet zimowych, ubrania, oraz zakupiliśmy opał dla 11 rodzin ze wsi Partyzanckie.

Liban

Działania związane z dystrybucjami żywności czy innych artykułów np. mleka dla niemowląt czy piecyków elektrycznych warunkowane były nie tylko efektami wybuchu ale przede wszystkim systematycznie pogarszającą się sytuacją ekonomiczną. W pewnym momencie pewne artykuły były zbyt drogie lub po prostu zniknęły z rynku. Liban przy tym tonął w ciemnościach, ze względu na brak prądu lub zbyt wysokie ceny generatorów. Stąd „Mleko dla” (dystrybucja ponad 3000 pudełek mleka w proszku), „Ciepło Dla” (pomoc ponad 30 rodzinom w przetrwaniu zimy oraz dystrybucja 100 piecyków elektrycznych) czy „Światło Dla” (instalacja ponad 160 lamp z baterią solarną) właśnie w Libanie rozwinęły się najbardziej, wspierając inne działania doraźne tj jak np. dystrybucje paczek żywnościowych (łącznie 190), zakup leków, opłacenie zabiegów lekarskich czy wsparcie kuchni polowej (po eksplozji).

Osobnym ważnym projektem z zakresu pomocy doraźnej była organizacja wsparcia dla rodzin 10 strażaków, którzy zginęli w porcie podczas eksplozji.

Syria

W Syrii nasze główne projekty związane są ze wsparciem edukacji, odbudową zniszczeń i reaktywacją miejsc pracy, ale zdarza nam się także wesprzeć ludzi w inny sposób, np. wspomniany wyżej projekt „Ciepło Dla” pozwolił w 2022 na zakup diesla dla ponad 70 rodzin i wsparcie pokrycia kosztów generatora dla blisko 400.

Pomoc niesiemy także poprzez atelier sióstr franciszkanek, organizując m.in. paczki żywnościowe dla rodzin, będących pod ich opieką.

Po tragicznym trzęsieniu ziemi udało nam się także przez 3 miesiące zapewnić redukcję kosztów zakupu leków o 80% dla 450 osób (projekt realizowany wraz z Redemptoris Missio).

Tunezja

W Tunezji prowadzimy Dom Migranta, który sam w sobie jest nie tylko miejscem dającym schronienie, ale także centrum do prowadzenia wsparcia doraźnego. Nasi wolontariusze niejednokrotnie przeprowadzali dystrybucje potrzebnych artykułów oraz wspierali osoby będące w głębokiej potrzebie. Jako przykład możemy podać trzykrotną dystrybucję dla mieszkańców dzielnicy Raoued (żywność, środki higieniczne, mleko dla niemowląt, urządzenia grzewcze i koce).

Poniżej możecie dokonać wpłaty albo poprzez szybkie płatności albo na konto. Jako tytuł możecie wpisać "Pomoc Doraźna", a jeśli chcecie aby projekt został w danym kraju, to dopiszcie np: "Pomoc doraźna Liban!"

Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis"

mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Przekaż 10 PLN            Przekaż 100 PLN

Przekaż 30 PLN           Przekaż 300 PLN

Przekaż 50 PLN           Przezkaż 500 PLN

Dziękujemy!


 
Files to download