Zakładamy Fundację!

Zakładamy Fundację!

Stowarzyszenie "Dom Wschodni", niczym ewangeliczne ziarnko gorczycy, wyrosło w ciągu dziesięciu lat w spore drzewo. I w gałęziach tego drzewa wije sobie gniazda coraz więcej ptaków... Nie są to tylko ludzie z Polski, którzy jako członkowie Stowarzyszenia, członkowie wspierający, sympatycy i przyjaciele czy darczyńcy wspierają dziela Domu Wschodniego, ale także tysiące ludzi w Libanie, Syrii, Ukrainie czy Tunezji, którzy dzięki nam stanęli na nogi i mogą prowadzić życie bardziej godne człowieka. W tym roku mija 10 lat od powstania Stowarzyszenia: 10 lat spotkań z ludźmi, słuchania, współdziałania, niesienia pomocy, a przede wszystkim uczenia się i odkrywania ludzi i świata.

Jednym z owoców roku jubleuszowego "Domu Wschodniego" jest decyzja powołania do istnienia Fundacji Wszyscy braćmi - All brothers. Potrzebujemy tego narzędzia z dwóch powodów: pierwszy jest wewnętrzny, polski czy nawet lepiej napisać "łódzki", drugi zdecydowanie bardziej "światowy".

1. Od prawie roku Dom Wschodni tworzy w Łodzi miejsce szczególne - klubokawiarnię "Fratelli tutti", która jest miejscem spotkania i zbliżania do siebie ludzi różnych narodów, kultur, religii. Statut Stowarzyszenia - żeby zapewnić całkowitą bezinteresowność ludzi angażujących się w budowanie Dom Wschodni - zakłada, że wszelkie nasze działania są nieodpłatne, dlatego potrzebujemy Fundacji, która może prowadzić działalność gospodarczą w celu pozyskania środków na realizację swoich celów statutowych. Dzięki Fundacji będziemy mogli sprzedać kawę we "Fratelli tutti" jak w "normalnej" kawiarnii, co pozwoli pokryć koszty jej utrzymania i równocześnie zagwarantować kupującym ją, że inaczej niż w "normalnej" kawiarnii zysk nie trafi do kieszeni właściciela, ale pomoże komuś w jakimś odległym zakątku ziemi. 

2. Fundacja w odróżnieniu od Stowarzyszenia może zakładać oficjalne przedstawicielstwa zagranicą, co pozwoli nam lepiej zakorzenić się tam, gdzie już jesteśmy, czyli w Libanie, Syrii czy Egipcie. Poza tym Stowarzyszenie "Dom Wschodni" powstało w celu budowania kontaktów między Polską a krajami Bliskiego Wschodu, będącymi kolebką chrześcijaństwa. Temu pierwotnemu założeniu chcemy pozostać wierni, bo ich znaczenie dla fundamentow naszego świata jest kolosalne. Z drugiej strony to właśnie ten kierunek wyprowadza nas dalej: do Afryki Północnej, która z kolei jest mostem między Europą a całą Afryką, czy do Ukrainy. Fundacja pozwoli Stowarzyszeniu zachować wierność fundamentom i równocześnie działać szerzej. 

Fundacja Wszyscy braćmi - All brothers będzie więc narzędziem Stowarzyszenia "Dom Wschodni - Domus Orientalis", a jej jedność z tym, co przez 10 lat zbudowaliśmy i co nadal budujemy, w konkretny sposób wyrazi się przez posługiwanie się przez nią tym samym logo, które - jak wyjaśniamy tutaj - podarowali nam przed wiekami budowniczowie bazyliki św. Szymona Słupnika pod syryjskim Aleppo. 

W związku z powoływaniem do istnienia Fundacji mamy dla Was dwa zaproszenia.

Przede wszystkim zapraszamy na spotkanie inauguracyjne Fundacji, które odbędzie się w piątek, 26 maja, w klubokawiarni "Fratelli tutti" w Łodzi (ul. Piramowicza 11/13). 

Rozpoczynamy o godz. 18.00 słowem prezesa Stowarzyszenia i Fundacji ks. Przemysława Szewczyka "Dlaczego, gdzie i jak pomagamy 'na miejscu'?", który opowie więcej o podstawowych zasadach działania "Domu Wschodniego": spotkanie, rozeznanie, działanie. Będzie mowa o tym, dlaczego tak bardzo koncentrujemy się na pomocy w Syrii, Libanie, Egipcie, Ukrainie czy krajach Afryki, a nie znajdziecie nas w gronie tych, którzy wołają "refugees welcome" i naciskają na ludzi, wspólnoty w Polsce oraz władze samorządowe i rządowe, żeby otwierać granice dla wszystkich, którzy chcą do nas (czy do Europy) przyjechać... 10 lat budowania "Domu Wschodniego" z jednej strony umocniło w nas przekonanie, że wszyscy jesteśmy braćmi, ale z drugiej nauczyło, że bracia mają prawo do swojego domu, do swojego świata. "Pierwszym prawem człowieka - napisał w encyklice 'Fratelli tutti' papież Franciszek - jest żyć u siebie". Dbamy więc o to co pierwsze. pomagamy braciom tam, gdzie są - w Polsce, Syrii, Libanie, Ukrainie czy Egipcie. Tym w drodze pomagamy wrócić lub dotrzeć wreszcie do swojego domu.

Po konferencji będzie czas na rozmowę, dyskusję, spieranie się. Nie chodzi przecież o to, żeby się we wszystkim zgadzać, ale żeby się słuchać, uzupełniać, uczyć. Przyjdźcie więc nie tylko słuchać, ale także powiedzieć, co myślicie, czego pragniecie, czego szukacie. "Wszyscy braćmi" to u nas nie pusty slogan, ale konkret autentycznego spotkania.

Po konferencji ks. Przemysława Szewczyka i dyskusji zaprosimy Was na koncert, podczas którego nasi przyjaciele z Polski, Syrii, Kongo i Ukrainy dadzą nam doświadczyć zarówno różnorodności kultur jak i jedności tego, co kryje się pod tą różnorodnością: ludzkiego serca, które - choć na różne sposoby - tak samo kocha, raduje się czy smuci, cierpi i cieszy się życiem.

Po koncercie będziecie mogli zostać we "Fratelli tutti", żeby po prostu razem pobyć.

Drugim zaproszeniem w związku z tworzeniem przez nas Fundacji jest prośba o dołączenie do grona fundatorów. Mamy świadomość, że każda złotówka to wasza praca i trud, wasz czas oraz wasze umiejętności i wiedza, czyli wasze rzeczywiste bogactwo. Sami wiele z naszego "bogactwa" dajemy, bo wiemy, że nie ma ono sensu, jeśli nie jest dla innych. Jeśli więc chcecie choć trochę ze swojego bogactwa przekazać nam w zaufaniu, że dzięki temu przyczyniacie się do budowania świata bardziej braterskiego, będziemy bardzo wdzięczni i zobowiązani.

Podczas wieczoru inauguarcyjnego naszej Fundacji będzie oczywiście możliwość przekazania środków w gotówce na jej cele. Jeśli chcecie przekazać środki przelewem, można je przekazać na konto Stowarzyszenia Dom Wschodni podając w tytule przekazu "Wszyscy braćmi". Przekazane w ten sposób środki utworzą fundusz założycielski. Osoby, które zdecydują się przekazać powstającej Fundacji kwotę 1000 PLN (lub więcej) otrzymują na podstawie statutu tytuł "Sponsor Fundacji", który oznacza Wasze szczególne zaangażowanie przez dzieła Fundacji przy potrzebujących w krajach uboższych niż nasz oraz nasze szczególne zobowiązanie wobec Was do współpracy przy dysponowaniu tymi środakim. Sponsorów Fundacji będziemy prosić każdorazowo o rekomendację projektów przed decyzją Fundacji o ich dofinansowaniu.

Bądźcie z nami ciałem i duchem, czy też ciałem lub duchem, gdy w 10. roku istnienia Domu Wschodniego tworzymy Fundację, żeby lepiej budować "Dom Wschodni" i czynić świat bardziej braterskim.  

Środki na zakładaną przez Stowarzyszenie "Dom Wschodni" Fundację Wszyscy braćmi można przekazać na konto:

Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”

ul. Piotrkowska 80, 90-102 Łódź

mBank, 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Tytuł przelewu: Wszyscy braćmi

Przekaż 1000 PLN i zostań Sponsorem Fundacji Wszyscy braćmi - All brothers

Dziękujemy!

Files to download