Podsumowanie projektów w Afryce Północnej

Podsumowanie projektów w Afryce Północnej

Rok 2020 był dla Domu Wschodniego początkiem działalności w Afryce Północnej, w Tunezji. Poświęciliśmy ten czas przede wszystkim na nawiązanie bezpośrednich kontaktów z Tunezyjczykami oraz przebywającymi w Tunezji migrantami z Afryki Subsaharyjskiej, dzięki czemu możemy śmiało powiedzieć, że w nowy rok wkraczamy razem z naszymi przyjaciółmi i braćmi z Tunezji. Co wydarzyło się w Domu Wschodnim w Afryce Północnej w 2020 roku?

Dom to przede wszystkim ludzie

Nie jest dla Was tajemnicą, że od początku 2020 roku w Tunezji przebywał ks. Szewczyk, prezes Domu Wschodniego, gdyż tam zastała go światowa kwarantanna związana z epidemią koronawirusa. Dzięki temu z Tunezji Dom Wschodni prowadził między innymi lekcje łaciny oraz gotowania przysmaków kuchni afrykańskiej. Najcenniejsze jednak jest dla nas nawiąznie kontaktów, dzięki którym mamy obecnie w Tunezji grupę wolontariuszy, z którymi możemy realizować dalsze plany. 

Konkretna pomoc

Od początku swojej obecności w Tunezji Dom Wschodni obecny jest w środowisku afrykańskich migrantów, których sytuacja materialna była dla nas okazją do zorganizowania konkretnej pomocy. Udało nam się przyjść z pomocą trzykrotnie: 25 września (1500 PLN), 26 listopada (1400 PLN) i 11 grudnia (1400 PLN). Zakupiliśmy i rozdaliśmy wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy Raoued artykuły pierwszej potrzeby, takie jak: ryż, cukier, mleko dla niemowląt, papier toaletowy, pieluchy dziecięce, sery, makarony, masło, żywność dla dzieci, sardynki, kuskus, olej, detergenty, produkty do higieny osobistej kobiet i chusteczki, a w grudniu dodatkowo urządzenia grzewcze i koce.

Budujemy Dom Wschodni w Tunezji

Jesteśmy przekonani, że nasza obecność w Tunezji jest ważna przede wszystkim dla nas: Afryka Północna jest częścią dziedzictwa kulturowego, z którego wyrasta nasz świat. Dlatego będziemy umacniać i rozwijać obecność Domu Wschodniego w Tunezji. Mamy nadzieję, że po ustaniu trudności związanych z epidemią covidu uda nam się zabrać Was do Tunisu i pokazać kraj Hanibala i Augustyna, piękną i przebogatą kulturowo Tunezję.

Naszym planem długofalowym jest zorganizowanie w Tunisie prawdziwego domu, gdzie uda nam się umieścić klubokawiarnię, prosty hostel dla wolontariuszy z Polski i z Tunezji oraz jakieś pomieszczenie edukacyjne, gdzie będziemy mogli zaproponować kursy alfabetyzacji czy zorganiozwać pomoc psychologiczną dla potrzebujących tego rodzaju wsparcia.

Zapraszamy Was do towarzyszenia Domowi Wschodniemu także w Tunezji!

Dzięki Waszej pomocy każdego miesiąca organizujemy konkretne wsparcie dla tunezyjskich i afrykańskich ubogich rodzin: 

Kup posiłek (15 PLN)     

Kup paczkę dla dziecka lub kobiety (70 PLN)

Kup paczkę żywnościową dla rodziny (100 PLN)

Jeśli chcecie dorzucić jakąkolwiek kwotę do przygotowywanych paczek, środki na ten cel można przekazać na konto Stowarzyszenia "Dom Wschodni" tytułem "Afryka":

mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Przekaż 10 PLN      Przekaż 30 PLN       Przekaż 50 PLN

Przekaż 100 PLN     Przekaż 300 PLN     Przekaż 500 PLN

Dziękujemy!

Dom Wschodni w Afryce Północnej

Files to download