Solidarni z Bejrutem - 3,5 roku Misji Domu Wschodniego i Caritas Łódź w Libanie

Solidarni z Bejrutem - 3,5 roku Misji Domu Wschodniego i Caritas Łódź w Libanie

4 sierpnia 2020. Czekamy aż zalane słońcem miasto zacznie zmieniać kolory, temperatura opadnie i udamy się do wiecznie gwarnego Mar Mkhayel. Zwykły, piękny letni dzień. Nagle budynek zaczyna się trząść, słychać tłuczone szkło gdzieś obok i jakby gwałtowny podmuch, który rozdziera powietrze, wykopując drewniane okiennice. Nad miastem unosi się ogromna chmura dziwnego koloru, takiego jak ma niebo przy wietrznym zachodzie słońca.

Nie czekamy. Zapoznajemy ojca Elia, Sumar, Chadi, Amale - wtedy całkowicie obcych nam ludzi. Niezapomniany obraz: ranny w głowę ojciec Elia, krzątający się w gruzach, organizujący w kościelnych przestrzeniach bazę pomocową i centrum operacyjne licznych NGO. Środki zaczynają płynąć, a my po 3 dniach prowadzimy pierwsze prace remontowe, prowadzimy też dystrybucje paczek żywnościowych, wspieramy inne inicjatywy tj. kuchnie polowe. Gubimy się w tłumie wielkich organizacji. Po 6 miesiącach wciąż pracujemy w pocie czoła, część organizacji zaczyna się wycofywać. Odwiedzamy niezliczoną ilość rodzin, słuchamy, wchłaniamy.

W kwietniu 2021 kiełkuje YBTE: Młody Zespół Domu Wschodniego w Libanie. Niewinne sprzątanie plaży zmienia się powoli w ideę wprowadzenia projektów kulturalno-edukacyjnych. Dotknięcie świata Młodych, ich obaw, trosk, marzeń.

Intensywność kolejnych miesięcy: równoległe działania związane z odbudową, podnoszeniem z gruzów nie tylko mieszkań czy zakładów pracy, ale też ludzkich serc. Wracanie do tych samych rodzin. Stopniowe poszerzanie działań o inne rejony. Odnalezienie się w Ain el Remmeneh, na pograniczu kultur, na pograniczu światów.

Kompleksowość zespolona w tym samym punkcie: tam gdzie zaczęliśmy, czyli przy parafii Św. Michała w Bejrucie. Ojciec Elia nie chce słyszeć więcej o wybuchu, o mroku, w zagrożeniu. Chce światła i ruchu ku gwiazdom. Przy parafii rodzi się Centrum Kultury. Podróż na południe Libanu, pomoc tam, wsłuchanie się w doświadczenie wojny i niepewności. Nowe projekty: „Ciepło Dla”, „Światło Dla”, „Ogrody Libanu”, „Book Corner”

Starsze panie Chbeir, którym wyremontowaliśmy mieszkanie po eksplozji pojawiły się na współorganizowanym przez nas„Tygodniu Seniora”, rodzina Michela, której wstawiliśmy szyby i zainstalowaliśmy lampy przyprowadza swoje dziecko na warsztaty „Młodych Ogrodów”.

Kontynuujemy. Towarzyszymy.

 

W załączonych poniżej plikach PDF znajdziecie podsumowanie:

a) Całej Misji od 2020 roku

b) 2023 roku wraz ze szczegółowym opisem.

 

Dziękujemy za wsparcie i zachęcamy do dalszej pomocy:

Przekaż 30 PLN          Przekaż 50 PLN          Przekaż 100 PLN

Przekaż 200 PLN          Przekaż 300 PLN          Przekaż 500 PLN

Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”
ul. Piotrkowska 80, 90-102 Łódź

mBank, 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Tytuł przelewu: Solidarni z Bejrutem

 

 

 

 

Files to download