Wspieram "Dom Wschodni"

Stowarzyszenie Dom Wschodni – Domus Orientalis realizuje swoje projekty dzięki wsparciu sympatyków i darczyńców, których bez żadnej przesady nazywamy Przyjaciółmi Domu Wschodniego. Przyjaciel to przede wszystkim ktoś, kto rozumie, a następnie wspiera, towarzyszy i doradza. Cieszy nas współpraca z ludźmi, którzy rozumieją cel i metody działania Domu Wschodniego oraz swoim zaangażowaniem umożliwiają budowanie Domu Wschodniego w Polsce i w świecie.

Jak zostać Przyjacielem Domu Wschodniego?

1. Zapoznaj się z celami i strategią działania naszego Stowarzyszenia. Zupełnie podstawowe informacje znajdziesz tutaj, ale olbrzymią pomocą w lepszym poznaniu naszej historii oraz kontekstu naszych działań w kraju i za granicą są nagrania, które powstały w okazji 10-lecia istnienia Domu Wschodniego. Tłumaczą one dość dokładnie, dlaczego angażujemy się na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ukrainie oraz jak to robimy.

2. Zastanów się, jaką kwotę miesięcznie przez pół roku możesz przekazywać na działania Domu Wschodniego. Bardziej niż na wysokości Twojej darowizny zależy nam na jej regularności, dlatego zadeklaruj taką kwotę, która nie będzie dla ciebie zbyt dużym obciążeniem w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy. Z naszej strony gwarantujemy uważne i rozsądne gospodarowanie powierzonymi nam środkami, informowanie na bieżąco o realizowanych projektach oraz przedstawianie raportów i sprawozdań.

3. Wybierz, gdzie chciałbyś wesprzeć Dom Wschodni:

  • Polska – fundamenty Domu Wschodniego są tutaj, w Polsce i tylko dzięki temu, że Stowarzyszenie istnieje nad Wisłą piękne rzeczy dzieją się w Syrii czy Libanie. Przyjaciele Domu Wschodniego, którzy swoje środki przekazują na nasze wydatki w Polsce, są naprawdę jak fundament domu – prawie niewidoczni, ale na nich wszystko stoi. Dzięki nim opłacamy faktury, pokrywamy wynagrodzenia zatrudnionych osób, mamy na czynsz i konieczne opłaty.
  • Syria – kraj nazywany „drugą ojczyzną każdego człowieka”. Tutaj wynaleziono alfabet, tutaj od tysiącleci krzyżują się drogi Europy, Azji i Afryki. Pod Damaszkiem Szaweł został Pawłem, a w syryjskiej Antiochii po raz pierwszy użyto słowa „chrześcijanin”. Dom Wschodni od lat obecny jest w Aleppo, bliska jest nam wioska Malula znana światu z zachowania w użyciu języka aramejskiego. Mamy przyjaciół w Damaszku, Homs, Hama oraz w klasztorze Mar Musa.
  • Liban – kraj cedrów i ojczyzna maronitów, wschodniej tradycji chrześcijańskiej, którą rozsławia w świecie św. Szarbel. Jan Paweł II powiedział o Libanie, że ”to nie jest kraj, ale misja i zadanie”. Dom Wschodni dysponuje małym mieszkaniem w chrześcijańskiej dzielnicy Bejrutu Ain el Rommaneh, gdzie gościmy także przyjaciół z Polski, działamy w parafii św. Michała w dzielnicy portowej, mamy przyjaciół w północnym i południowym Libanie. Dumni jesteśmy z grupy młodych Libańczyków, którzy tworzą zespół Domu Wschodniego.
  • Afryka – Północna Afryka od starożytności włączona jest w historię Europy, a południowa, odkryta w nowożytności na skutek kolonizacji do dziś stanowi bardzo ważną część naszego świata. Egipt z koptyjskim chrześcijaństwem czy Tunezja z ruinami Kartaginy i miast rzymskich są nam bardzo bliskie zarówno geograficznie jak i kulturowo.  Dom Wschodni obecny jest w Tunisie przez towarzyszenie studentom i migrantom, dzięki którym odkrywamy kraje dalszej Afryki: z Wilfredem rozpoczynamy hodowlę świń w Kamerunie, z kilkoma przyjaciółmi muzykami przymierzamy się do konkursu polskiej piosenki na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
  • Ukraina – do lutego 2022 roku mówiliśmy w Polsce o wojnie jako o rzeczywistości od nas odległej. Obecnie sytuacja zmieniła się radykalnie i okrucieństwa wojny dzieją się tuż za naszą granicą. Dom Wschodni obecny jest w Ukrainie niosąc pomoc ofiarom działań zbrojnych.

4. Jeśli zdecydowałeś się wspierać Dom Wschodni poza Polską, zastanów się, na jaki rodzaj projektów chcesz przekazać swoje środki:

  • Pomoc doraźna – czasem ludzie potrzebują naszej pomocy, żeby zaspokoić zupełnie podstawowe potrzeby jedzenia, schronienia, troski o zdrowie. Tego rodzaju pomoc organizujemy w Syrii, Libanie, Afryce i Ukrainie.
  • Edukacja – w Syrii i w Libanie we współpracy z Caritas Archidiecezji Łódzkiej w ramach projektu "Pierwszy krok" wspieramy od lat edukację dzieci dzięki oddzielnej grupie Darczyńców tego projektu (www.pierwszykrok.domwschodni.pl); środki na edukację od Przyjaciół Domu Wschodniego w Syrii i Libanie pomogą nam wspierać dzieci i młodzież nieobjętych projektem "Pierwszy krok", a w Tunezji pomogą pokryć koszty studiów lub kursów zawodowych młodych migrantów z Afryki, żeby dzięki zdobytemu wykształceniu i nabytym umiejętnościom mogli znaleźć lepszą pracę. 
  • „Daj pracę” – wspieramy przedsiębiorców, którzy w Syrii lub Libanie na skutek wojny, eksplozji w porcie lub trzęsienia ziemi utracili swoje miejsca pracy, a także młodych Afrykańczyków, którzy marzą o tym, żeby pracować we własnym kraju swoimi rękoma na utrzymanie siebie i swoich rodzin.
  • Kultura – sport, sztuka, religia – bez względu na to, w jak trudnych warunkach żyją ludzie, te potrzeby też są ważne i dlatego realizujemy projekty kulturowe w Syrii, Libanie, Afryce

W celu obsługi projektu zagranicznego Stowarzyszenie Dom Wschodni zastrzega sobie możliwość pobrania do 10% darowizny.

5. Napisz do nas e-mail na adres: kontakt@domwschodni.pl lub wyślij wiadomość przez nasz profil na Facebooku. Możesz napisać coś takiego: „Dzień dobry! Nazywam się Jan Kowalski. Chcę dołączyć do grona Przyjaciół Domu Wschodniego i przekazywać co miesiąc 50 złotych na waszą działalność w Polsce” lub „Cześć! Jestem Asia Kowalska. Chętnie jako Przyjaciel Domu Wschodniego będę wspierać waszą działalność kulturową w Libanie kwotą 200 złotych miesięcznie”. Możesz oczywiście pisac dużo bardziej osobiście tak jak piszą do siebie przyjaciele. Odpowiemy na Twoją wiadomość, poprosimy o zgodę na wykorzystanie niektórych danych w celach kontaktowych i gotowe: jesteś Przyjacielem Domu Wschodniego.

Do Przyjaciół Domu Wschodniego będziemy wysyłać regularnie wiadomości w celu opowiedzenia o tym, co wspólnie udaje nam się zrobić. Będziemy wdzięczni za wszelkie Wasze uwagi czy propozycje. Pozwolimy też sobie – jeśli zajdzie taka konieczność – przypomnieć delikatnie o zadeklarowanej kwocie wsparcia, którą nasi Przyjaciele przekazują co miesiąc na działalność Domu Wschodniego na konto:

Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”

ul. Piotrkowska 80, 90-102 Łódź

mBank, 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Tytuł przelewu: Przyjaciel Domu Wschodniego

Można też skorzystać z metody szybkich platności:

Przekaż 30 PLN          Przekaż 50 PLN          Przekaż 100 PLN

Wielkie dzięki za współpracę!