Tunis: konsekracja biskupa Hippony

Tunis: konsekracja biskupa Hippony

W sobotę, 8 lutego od wczesnych godzin porannych rzymskokatolicką katedrę w Tunisie wypełniał stopniowo tłum wiernych. Pod czujnym okiem policjantów czuwających nad bezpieczeństwem setki chrześcijan zgromadziło się w kościele, żeby uczestniczyć w wydarzeniu zupełnie wyjątkowym w tej części świata: konsekracji biskupiej. Ksiądz Nicolas Lhernould, 44-letni Francuz został podczas sobotniej celebracji ustanowiony biskupem znajdującej się obecnie na terenie Algierii diecezji Hippona - Konstantyna. Jest tym samym kolejnym biskupem na stolicy zajmowanej na przełomie IV i V wieku przez św. Augustyna. 

Pere Nicola przez ostatnie lata był proboszczem tunezyjskiej parafii św. Joanny d'Arc. Urodził się we Francji, jednak swoje zaangażowanie kościelne od młodości przeżywał na terenach północnej Afryki. W 2004 roku został wyświęcony na prezbitera diecezji Tunis. Włada biegle językiem arabskim, angielskim i hiszpańskim. Jego pełna prostoty i pogody ducha posługa zjednuje mu szczerą miłość wiernych.

Homilię podczas liturgii święceń wygłosił biskup Tunisu, Ilario, zaś konsekratorami byli biskup Rabatu w Maroko, biskup Algeru oraz biskup Trypolisu w Libii. W ten sposób ojciec Nicolas chciał podkreślić jedność Kościoła Afryki Północnej żyjącego obecnie w tych czterech wielkich krajach.

Ostatnie święcenia biskupie miały miejsce w 1962 roku.

Files to download