Pisząc ikony, zapisujemy na nowo piękne karty historii

Pisząc ikony, zapisujemy na nowo piękne karty historii

Na początk lipca rozpoczęliśmy projekt "Powrót ikon", którego celem jest przekazanie do Maluli kopii ikon ofiarowanych przez gen. Andersa w 1943 r. do kościoła św. Sergiusza i Bakchusa w syryjskiej Maluli. Ikony zaginęły podczas okupacji tej chrześcijańskiej wioski przez oddział dżihadystów.

Pracę nad napisaniem nowych ikon na podstawie zachowanej dokumentacji oryginałów podjęła się p. Magdalena Sontag, która prowadzi pracownię pisania ikon "Eleusa". Zamówione już zostały deski olbrzymich jak na ikony rozmiarów, wykonane zostały odpowiednie pokrowce do transportu. W sobotę pani Magdalena pisała: "Dziś naniosłam szkic Matki Bożej z Dzieciątkiem", a dzień później: "Po 8 godzinach udało mi się zrobić grawer na ikonie maryjnej". Dziś pokazujemy Wam aktualny stan pracy nad ikonami.

Prosimy Was o wsparcie tego projektu. Malula jest szczególnym miejscem na mapie Syrii: ta chrześcijańska wioska do dziś mówi na co dzień językiem aramejskim, którym najprawdopodobniej posługiwał się Jezus z Nazaretu. Mieszkańcy Maluli okazali wielką serdeczność polskim żołnierzom, którzy przez Syrię szli walczyć o wolność Polski i Europy. Niedawny atak dżihadystów dotknął boleśnie mieszkańców Maluli. Ofiarowując im na nowo ikony gen. Andersa chcemy wyrazić naszą solidarność i konkretnym gestem potwierdzić, że Polacy wspierają cierpiących chrześcijan w Syrii.

Jeśli chcecie wesprzeć projekt, będziemy bardzo wdzięczni za każdą darowiznę:

Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis"
ul. Więckowskiego 13, Łódź
mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388
Tytuł przelewu: Powrót ikon

Przekaż 300 PLN     Przekaż 200 PLN     Przekaż 100 PLN

Przekaż 50 PLN      Przekaż 30 PLN     Przekaż 20 PLN

Przekaż 10 PLN

 

Files to download