"Solidarni z Aleppo" - 3 miesiące po trzęsieniu ziemi

"Solidarni z Aleppo" -  3 miesiące po trzęsieniu ziemi
"Solidarni z Aleppo" -  3 miesiące po trzęsieniu ziemi

„Solidarni z Aleppo” - co nowego ws naszych działań pomocowych?

Od tragicznego trzęsienia upłynęły już ponad 3 miesiące. Zapewne interesuje Was jak wygląda aktualna sytuacja i wspólne działania Domu Wschodniego i Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Syrii.

Remonty zniszczonych mieszkań:

Jak dobrze pamiętacie pierwsze środki udało nam się przekazać niemal natychmiast. Naszym partnerem na miejscu jest parafia Św. Franciszka w Aleppo. Początkowo planowaliśmy wspierać wszelkie działania związane z pomocą doraźną, ale zaistniała potrzeba przekierowania środków na odbudowę mieszkań.

W Aleppo na razie skupiamy się na pomocy w mieszkaniach, które zostały uszkodzone w mniejszym stopniu. Zazwyczaj mamy do czynienia z głębokimi pęknięciami ścian, sufitu, zniszczeniem mebli, sprzętu AGD. Budynki zostały ocenione jako stabilne, ale musimy pamiętać, iż wszelkie mniejsze pęknięcia pogłębiają się ze względu na pojawiające się kolejne wstrząsy. Podczas naszej kwietniowej wizyty odwiedziliśmy kilka rodzin, aktualnie prace trwają w dwóch mieszkaniach: u rodziny pani Rouli i pani Layli, o których opowiemy Wam więcej już niebawem.

Poza tym jednym z głównych problemów z jakim aktualnie mierzą się wszelkie podmioty zajmujące się niesieniem pomocy jest szeroko rozumiane leczenie traumy. Syryjczycy, którzy nie podnieśli się po najcięższej fazie wojny – która przecież wciąż trwa – mierzą się z kolejną traumą wywołaną trzęsieniem ziemi. Patrzenie na pęknięte ściany na pewno nie pomaga w odzyskaniu balansu psychicznego.

„Pierwszy Krok” - wsparcie dzieci jako finansowe odciążenie rodziców.

Kolejnym kierunkiem naszych działań pomocowych jest wsparcie dzieci i ich rodzin. Wiecie na pewno o naszym programie „Pierwszy Krok”, który aktualnie obejmuje 320 dzieciaków z Aleppo. Dzięki hojności Darczyńców udało się zwiększyć wysokość miesięcznego wsparcia, co szczególnie po trzęsieniu ziemi ma ogromne znaczenie.

Podczas naszego pobytu odbyła się dystrybucja środków i poruszające spotkanie z rodzinami. Dzieci i ich rodzice podchodzili do nas, robili sobie zdjęcia, dziękowali Polakom za bycie z nimi, za wsparcie.

Zbliża się lato, więc zamierzamy ponownie zrobić szkolne wyprawki. Tym razem jednak, ze względu na sytuację po trzęsieniu, plecaki pełne przyborów szkolnych otrzymają wszystkie dzieci będące pod opieką Parafii, czyli ok. 1200. Dzięki temu nie tylko odciążymy domowe budżety, ale też wywołamy wiele radości w tym ponurym czasie. Dystrybucja odbędzie się w lipcu podczas naszej kolejnej wizyty.

Przy okazji zapraszamy do wsparcia Projektu, kilku dzieciakom brakuje Darczyńców: https://pierwszykrok.domwschodni.pl/

Wsparcie medyczne – koordynacja projektu Redemptoris Missio

Jak dobrze pamiętacie, przy parafii funkcjonują liczne projekty: m.in. kuchnia polowa, biuro wsparcia mikrobiznesów, centrum wsparcia osób starszych, przychodnia.

To właśnie projekt pomocy medycznej został wsparty przez środki przekazane z Redemptoris Missio. Aktualnie czekamy na raport za miesiąc kwiecień i maj, ale dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się pomóc ok. 200 osobom, których nie stać na leki.

Podczas naszej wizyty opowiedziano nam w jaki sposób odbywają się wywiady medyczne, jak pozyskiwane są leki i przede wszystkim w jaki sposób zabezpiecza się je przed np. redystrybucją na czarnym rynku.

Daj Pracę!

Podczas wizyty w Aleppo odwiedziliśmy kwiaciarnię p. Rollego, którą pomogliśmy otworzyć kilka lat temu. Biznes działa całkiem nieźle, co nas bardzo cieszy.

Udało nam się także spotkać naszą ukochaną siostrę Antoinette, która wciąż prowadzi cudowny projekt atelier krawieckiego, od lat przez nas wspierany. Jak zwykle miło spędziliśmy czas i kupiliśmy trochę produktów, co pomoże w kontynuacji tej szczytnej inicjatywy.

Co dalej?

Jak wiecie z wspólnego doświadczenia w Libanie, naszym głównym celem jest niesienie długofalowej pomocy. Potrzeby zapewne będą się zmieniać, ale sytuacja Syryjczyków była bardzo zła, a trzęsienie ziemi tylko ją pogorszyło. Wiemy też z Libanu, Afryki czy nawet Ukrainy, jak szybko „temat” wzbudza się powodując przypływ ogromnych środków, a potem jeszcze szybciej gaśnie. Dla nas najważniejsze jest równomierne działanie obliczone na lata, abyśmy mogli towarzyszyć wtedy, kiedy inni przeniosą się w kolejny medialnie nagłośniony rejon, utrapiony nową wojną czy katastrofą.

Nasza współpraca z Caritas Łódź, coraz lepsza koordynacja z parafią w Aleppo i Wasze stałe wsparcie są kluczem do realizacji tego planu. Dziękujemy za bycie z nami, zaufanie i wiarę!

W celu wsparcia naszych działań:

Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis"

mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Tytuł przekazu: Solidarni z Aleppo

Można także skorzystać z metody szybkich płatności:

10 PLN          100 PLN

30 PLN          300 PLN

50 PLN          500 PLN

  Dziękujemy!

Files to download