Różaniec za braci

Różaniec za braci

W Dzień Ubogiego, 18 listopada 2018 roku, rozpoczęliśmy projekt, który realizujemy z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, Metropolitą Łódzkim oraz Łódzką Caritas: Różaniec za braci. Chcemy podjąć w parafiach i wspólnotach regularną modlitwę różańcową za naszych braci na Bliskim Wschodzie w duchowej jedności z nimi oraz okazać konkretne wsparcie.

Różańce

Biskup Joseph Tobji wykonał z drewna ze zniszczonego kościoła maronickiego w Aleppo krzyżyki. Traktujemy je jak relikwię, znak męczeństwa setek chrześcijan na Bliskim Wschodzie i cierpienia tysięcy, a równocześnie piękne świadectwo odpowiedzi Kościoła na prześladowanie i cierpienie, którą zawsze ma być modlitwa i zjednoczenie z Ukrzyżowanym. Krzyżyki dotarły do Polski, a następnie zostały dołączone do wykonanych przez wolontariuszy różańcy. Każda parafia lub wspólnota, która podejmuje wspólną modlitwę "Różańca za braci" otrzymuje taki różaniec.

Wspólna modlitwa

"Różaniec za braci" jest nie tylko modlitwą za chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale razem z nimi. Rozważania różańcowe przygotowane zostały przez chrześcijan z Syrii. Piszą oni do nas każdego miesiąca krotki list, który jest odczytywany na początku wspólnej modlitwy. Parafie i wspólnoty, które dołają do "Różańca za braci", na początku każdego miesiąca otrzymują rozważania oraz list od chrześcijan z Syrii, Libanu, Egiptu lub Iraku.

 

Konkretne wsparcie

Jedność z Kościołami ziemi Chrystusa i naszych Ojców chcemy wyrazić nie tylko modlitwą, ale także braterską pomocą i konketnym wsparciem. Podczas modlitwy przeprowadzona jest zbiórka pieniędzy, które następnie parafie i wspólnoty przekazują do łódzkiej Caritas. Stowarzyszenie "Dom Wschodni" kieruje te środki do konkretnych osób i Kościołów na Bliskim Wschodzie oraz informuje o udzielonej pomocy.

Jak się włączyć w "Różaniec za braci"?

Porozmawiaj z księżmi ze swojej parafii lub wspólnoty i zgłoś udział w projekcie pisząc maila na adres: kontakt@domwschodni.pl lub wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony poniżej.

Przed pierwszym spotkaniem wyślemy Wam różaniec, a na adres e-mailowy regularnie będziemy przesyłać "List od braci" oraz rozważania różańcowe na kolejne spotkania modlitewne. Prześlemy także informację o tym, jak wykorzystywane są środki przekazywane na pomoc dla braci na Bliskim Wschodzie.

Sami ustalacie datę spotkania modlitewnego, może się ono odbyć dowolnej niedzieli raz w miesiącu.

Parafie i wspólnoty, którę uczestniczą w inicjatywie "Różaniec za braci", można znaleźć na tej mapie.

Formularz zgłoszeniowy

 

 

Files to download