„Ogrody Libanu. Włókno, tkanina, więź” . Podsumowanie.

„Ogrody Libanu. Włókno, tkanina, więź” . Podsumowanie.

Ogrody Libanu” w pierwotnym planie miały być tylko wystawą. Już wiemy, że stały się przestrzenią spotkania i dialogu.

Wystawa składająca się z 23 prac przygotowanych przez 14 polskich artystek, rękodzielniczek i konserwatorek tkanin pokazana została w czterech miejscach:

- w Chiyah Park w dzielnicy Ain el Remmaneh w Bejrucie (14-15 października 2022)

- w Centrum Kulturalnym przy kościele św. Michała Archanioła w dzielnicy Mar Mkhayel w Bejrucie (5-6 listopada 2022).

- w klubokawiarni Fratelli Tutti w Łodzi (14-28 stycznia 2023)

- w „Scenie za szybą” w Katowicach (4 lutego – 3 marca 2023)

Libańskie ekspozycje ze względu na specyfikę miejsc nabrały bardziej społecznego niż artystycznego wymiaru. Przy pracach spotykały się osoby różnych wyznań, różnych narodowości, dzieci i seniorzy, ci dla których sztuka jest językiem ekspresji i ci którzy spotkali się z nią pierwszy raz. Biogramy artystek i informacje o pracach zostały przetłumaczone na języki angielski i arabski, a doskonale przygotowani wolontariusze „stacjonowali” przy poszczególnych pracach, by rozmawiać z odwiedzającymi o wystawie, by odpowiadać na ich pytania.

Niezwykle wymowna i sugestywna była aranżacja wystawy – odbiegająca od naszych europejskich standardów i niosąca więcej treści niż formy. Ramy do prac oraz sztalugi zostały wykonane przez naszego wolontariusza Danyego z drewna ze zniszczonych wybuchem ( z 4 sierpnia 2020) domów, które Dom Wschodni wyremontował.

Polskie wernisaże były przede wszystkim okazją do rozmów o roli działań kulturalnych w miejscach, w których przede wszystkim realizowana jest pomoc humanitarna. Dwa wernisaże i jeden finisaż połączony z warsztatami twórczymi dla dzieci były też czasem spotkań z autorkami prac i posłuchania o ich inspiracjach i intencjach.

Ogrody Libanu” mają szansę stać się długofalowym projektem, a sama wystawa pierwszą edycją. Środki zebrane w czasie wystawy dadzą możliwość realizowania warsztatów plastycznych, arteterapeutycznych i plenerów w Bejrucie dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym wydawnictwem – katalogiem prac, ich opisami i biogramami Autorek. Wszystkie prace w jednym miejscu – są już możliwe do obejrzenia tylko tu. Zapraszamy też do pobrania specjalnych kolorowanek przygotowanych na zajęcia towarzyszące „Ogrodom Libanu”.

Files to download