Młode Ogrody Libanu

Młode Ogrody Libanu

Ogrody Libanu znów kwitną!

Pamiętacie naszą zeszłoroczną wystawę „Ogrody Libanu”? Projekt jest kontynuowany, a tym razem dzieciaki z Polski i Libanu tworzą „Młode Ogrody Libanu”.

Jak na razie w działania w Polsce zaangażowane jest 5 artystek – nauczycielek sztuki – biorących udział w „Ogrodach” (I. Janowska – SP nr 13 Siemianowice, A. Chrzanowska Małys – Studio ACM Gliwice, J. Korzeniowska – Pałac Młodzieży Katowice, M. Sołtysik – Pałac Młodzieży Katowice, M. Sontag – SP „Płomień” Katowice). Od maja do października będą prowadzić zajęcia opatrzone logiem „Young Gardens of Lebanon” w swoich pracowniach, ośrodkach kultury i pracowniach (w planie stworzenie galerii zdjęć z tych działań). Mamy już pierwsze dzieła!

W Libanie natomiast mieliśmy pierwsze spotkanie z 10 dzieciakami i rodzicami, w znanym Wam już Centrum Kultury Mar Mkhayel w Bejrucie.

Chloe Younes – koordynatorka „Młodych Ogrodów” w Bejrucie: „Przed samym rozpoczęciem spotkania byliśmy bardzo zdenerwowani, gdyż nikt się nie pojawiał. Z czasem jednak rodzice z dziećmi zaczęli przychodzić. Najpierw przedstawiliśmy Dom Wschodni, a potem opowiedzieliśmy o Magdzie, początkach projektu i pomyśle Młodych Ogrodów."

Romy Karam – prowadząca warsztaty - opowiedziała o sztuce realizmu i kubizmu oraz pracach jakie będą wykonywać podczas warsztatów. Chloe dodała, że część z obecnych rodzin znamy z innych prowadzonych przez nas projektów w ramach udzielanej pomocy. Rozmawiała też z ukraińską rodziną, obecną na spotkaniu, mówiąc, że Dom Wschodni pomaga ich rodakom w Ukrainie.

Sumar Sleem – Szefowa Misji Domu Wschodniego w Libanie i Syrii: „Za każdym z młodych talentów stoi jakaś historia. Jedna dziewczynka trenuje MMA i maluje, wierząc, że malarstwo jest dla niej formą autoekspresji. Inna utalentowana dziewczynka straciła rodziców w tragicznej eksplozji w bejruckim porcie. Teraz opiekuje się nią jej ciocia. Znamy ich od dawna, pomagaliśmy im. Kolejna dziewczynka pochodzi z jednej z pierwszych rodzin, którym wstawiliśmy okna po wybuchu i pomagaliśmy doraźnie. Inni otrzymali wsparcie w ramach projektu Światło dla Bejrutu."

Sumar dodaje bardzo ważne słowa, jakże trafnie opisujące Misję Domu Wschodniego: „To co im oferujemy ukierunkowane jest na istotę człowieczeństwa, odbudowę ludzkiej godności, wartości a nie na zaspokojenie podstawowych potrzeb.”


Na koniec pragniemy przytoczyć słowa Magdy Sontag, pomysłodawczyni „Ogrodów”: „Zawsze znajdzie się coś ważniejszego, na co pieniądze powinny być przeznaczone – edukacja, zdrowie, szczepienia...Ale jeśli choć jedno z tych dzieci dzięki warsztatom prowadzonym przez Romy przepracuje traumę, pozbędzie się bólu lub znajdzie drogę do wyrażenia siebie, to znaczy, że było warto!

Śledzicie na bieżąco rozkwit Ogrodów, niebawem nowe wieści!

Pamiętajcie, że tak piękne projekty rozwijają się dzięki wsparciu YBTE - naszego Młodego Zespołu z Bejrutu. Tutaj znajdziecie więcej informacji!

Files to download