Międzynarodowy Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Ostatnie dni maja przypomniały mi, że już za kilka dni 1 czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka. A ponieważ od kilku tygodni myśl o wsparciu działań ośrodka Terre Sainte na rzecz dzieci i młodzieży w Aleppo nieustannie mi towarzyszy, jakoś szczególnie ten dzień przykuł moją uwagę. Do tej pory kojarzyłem Dzień Dziecka z wyjściem przedszkolaków na wycieczkę, zamienieniem lekcji w naszych szkołach na turnieje z nagrodami i wyjściami dzieci z rodzicami na seanse do kina. Mając jednak w pamięci to, co dzieje się w Syrii (a nie jest mi nieznana sytuacja dzieci w innych częściach świata, które kojarzymy raczej z rajskich ofert biur podróży), zrozumiałem, że Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wydając w 1954 rezolucję nr 836 (IX) ustanawiającą Powszechny Dzień Dziecka miało na uwadze poważniejsze sprawy.

W piątą rocznicę ustanowienia Dnia Dziecka Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Deklarację praw dziecka, w której podkreśla, że prawa człowieka są także prawami dziecka. Polecam wam lekturę całości deklaracji, która jest dostępna w Internecie także w polskim przekładzie.

W jednym z punktów czytamy: 

Dziecko korzysta ze szczególnej ochrony, a ustawodawstwo i inne środki stworzą mu wszelkie możliwości i ułatwienia dla zdrowego i normalnego rozwoju fizycznego, umysłowego, moralnego, duchowego i społecznego, w warunkach wolności i godności.

W chwili obecnej w Aleppo tworzenie możliwości i ułatwień dla zdrowego i normalnego rozwoju dzieci nie jest głównym zmartwieniem większości dorosłych, którzy mają władzę czy pozycję społeczną. Robi to natomiast dr Binan, ojciec Ibrahim, ojciec Firas, siostra Brygida, ojciec Sami, Jakub, trenerzy, wolontariusze ośrodka Terre Sainte i kilka innych osób, które poznałem. Wykonują pracę heroiczną na rzecz dzieci. Walczą o warunki rozwoju dla dzieci wbrew szaleństwu wojny, która ogarnęła kraj. 

Bardzo potrzebują pomocy z zewnątrz. Bardzo potrzebują naszego wsparcia. W ich imieniu proszę Was o wsparcie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka dla ośrodka Terre Sainte.

O samym ośrodku Terre Sainte i jego znaczeniu dla najmłodszych mieszkańców Aleppo, pisaliśmy już nie raz. Rozwija się on i funkcjonuje głównie dzięki wsparciu z Polski i Włoch. Caritas Archidiecezji Katowickiej wsparło budowę boisk sportowych. Stowarzyszenie "Dom Wschodni" i Caritas Archidiecezji Łódzkiej pozyskują środki na budowę basenu.

Bardzo Was proszę, żebyście zrobili z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka prezent dzieciom w Aleppo, dorzucając się do zbiórki na basen w Terre Sainte.

Środki gromadzimy w ramach akcji "Płyniemy do Aleppo". Przepłynęliśmy wspólnie 2410 km i teraz każdy może taki przepłynięty kilometr "wykupić" dorzucając się tym samym do budowy basenu. Chcesz kupić 100 m lub 1 km? Możesz to zrobić tutaj.

Założyłem też jakiś czas temu zbiórkę na FB "Dla młodych Aleppo". Masz profil na Facebooku? Łatwo możesz przekazać dowolny datek, który następnie trafi do Terre Sainte.

Na ten sam cel przeznaczona będzie część środków zebranych w ramach akcji "Łódź dla Aleppo".

Sposóbów przekazania środków jest wiele. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że także dzieci będących w potrzebie są na świecie dziesiątki tysięcy. Nie upieram się, że musicie dołączyć do naszych wysiłków pomocy dzieciom w Aleppo. Po prostu z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka dajcie konkretną odpowiedź na to, co ludzkość zadeklarowała mówiąc, że "dziecko korzysta ze szczególnej ochrony", że stworzy mu się "wszelkie możliwości i ułatwienia dla zdrowego i normalnego rozwoju". Nie wszędzie ta deklaracja jest realizowana tak dobrze jak w Polsce. Nie wszędzie zobowiązanie wynikające z deklaracji realizują instytucje państwowe. Czasem robi to kilka osób wspieranych przez inne. Jak na przykład w Aleppo. Pomóżmy im.

ks. Przemysław Szewczyk

Files to download