Daj pracę! - atelier krawieckie u sióstr franciszkanek w Aleppo

Daj pracę! - atelier krawieckie u sióstr franciszkanek w Aleppo

W ramach projektu „Daj Pracę” wspieramy Atelier krawieckie w klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Marii w Aleppo. Pracownia funkcjonuje od 3 lat, początkowo w ramach jezuickiego ośrodka dla uchodźców,  aktualnie pod opieką syryjskiej siostry Antoinette Battih.

Atelier to miejsce, w którym pracę znajduje 25 osób, w większości kobiet z różnych środowisk. W pracowni wyrabiane są m.in. ubrania dla dzieci i dorosłych w ramach sezonowych kolekcji, obrusy, serwety czy akcesoria, jak na przykład podkładki pod szklanki lub torebki na telefony. Pracownicy przeszli 3 poziomowy kurs przygotowawczy zorganizowany przez franciszkanki. Kursy są kontynuowane, a w każdym z 3 poziomów aktualnie uczestniczy 12-15 osób. Dodatkowo siostra zaprasza terapeutów, którzy prowadzą warsztaty psychologiczne. 

Dlatego Atelier jest czymś więcej niż tylko pracownią: to także miejsce spotkań i dialogu międzyreligijnego, ponieważ część pracownic jest muzułmankami.

- Atelier jest miejscem, które pozwala kobietom zapomnieć o wojnie i codziennych problemach. Praca i możliwość spotkania z innymi osobami jest sposobem leczenia traumy - opowiada mieszkająca w Aleppo polska siostra Brygida Maniurka.

Franciszkanka dodaje, że dzięki pracowni muzułmanki miały możliwość poznać chrześcijaństwo, co jest czasem jedyną możliwością prowadzenia działalności misjonarskiej w Syrii. 

Pracownia przeprowadza także projekty pomocowe. Jakiś czas temu wykonano m.in. 80 sweterków, które zostały przekazane potrzebującym z domu pomocy społecznej prowadzonego przez siostry Matki Teresy z Kalkuty w Aleppo.

Atelier zaopatruje pracowników w narzędzia i wełnę, nie pobiera przy tym opłat za użytkowanie warsztatu. Na dodatkowe koszty, które ponoszą franciszkanki w związku z organizacją atelier, składają się jeszcze wypłaty wynagrodzeń dla pracowników, trenerów i terapeutów.

Dom Wschodni organizuje wsparcie finansowe dla atelier oraz drobną pomoc w sprzedaży produktów. Problemem jest jednak transport do Polski produktów wykonanych w Aleppo ze względu na embargo i koszty wysyłki, dlatego postanowiliśmy też wesprzeć Stowarzyszenie St Ephrem, które działa przy Kościel syroprawosławnym w Syrii, w ich planach otwarcia w Damaszku sklepu, który będzie oferował produkty wykonywane przez różnego rodzaju warsztaty prowadzone przez syryjskich chrześcijan. Na tym etapie jednak pragniemy skupić się na stałym przekazywaniu środków na funkcjonowanie i rozwój pracowni.

Przekazując środki na projekt "Daj pracę!" wspierasz szkolenie osób dotkniętych biedą i brakiem perspektyw, pomagasz leczyć powojenną traumę oraz stymulujesz mikrobiznes! 

Wesprzyj tworzenie nowych miejsc pracy w Aleppo! Przekaż darowiznę na projekt "Daj pracę!"

Podoba ci się to, co robimy? Dołącz do nas!

Files to download