Pomagamy Ukrainie - włączcie się!

Pomagamy Ukrainie - włączcie się!

Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę włączyliśmy się w pomoc dla uchodźców na terenie Ukrainy. Wcześniejsze doświadczenie niesienia pomocy w Syrii, Libanie czy Afryce Północnej oraz kontakt z osobami współpracującymi z nami w Ukrainie pozwoliły nam wypracować konkretną strategię niesienia pomocy. Jak pomagamy?

1. Pomoc w transporcie

Wspieramy transport rzeczy do Ukrainy oraz wewnętrzny transport w Ukrainie. Wiele osób zgłosiło już się do nas jako kierowcy, dzięki czemu ta pomoc jest możliwa. Jeśli chcecie włączyć się w pomoc jako kierowcy kategorii B lub D (potrzebny jest paszport) lub możecie udostępnić samochód (osobowy, bus do przewozu osób czy towarowy) prosimy o kontakt z Michałem: +48 512 849 145

2. Pomoc rzeczowa

Na granicę przewozimy rzeczy, o które proszą osoby pomagające uchodźcom. Możecie je przynosić codziennie do naszego lokalu w Łodzi (ul. Piotrkowska 80, w głębi podwórka po lewej stronie) od godz. 16.00 do 20.00. Bardzo prosimy o przynoszenie tylko rzeczy z listy, którą uaktualniamy zgodnie z sygnałami od osób będących blisko uchodźców w Ukrainie. W chwili obecnej potrzebne są:

- agregatory (wszelkie, ale najlepiej powyżej 4 kW, mogą być jednofazowe, trzyfazowe)

- paliwo (benzyna lub diesel) - oczywiście w kanistrach

- przedłużacze elektryczne (długie, z kablami 50 metrowymi na bębnach)

- rękawice techniczne, narzędzia (zestawy naprawcze do maszyn)

- buty wojskowe

- środki medyczne (przeciwbólowe)

- ciepłe koce

-pieluchy (różne rozmiary)

- detergenty (środki czystości, proszki do prania)

- jedzenie energetyczne, dania liofilizowane, batony energetyczne, produkty żywnościowe długoterminowe

- papier toaletowy i ręczniki, jednorazowa zastawa stołowa

- karimaty

W sprawie wszelkiej pomocy rzeczowej prosimy o kontakt z Markiem: +48 668 571 976

3. Pomoc w zakwaterowaniu

Organizujemy także pomoc w zakwaterowaniu uchodźców dlatego bardzo prosimy wszystkich, którzy chcą udostępnić na ten cel jakiekolwiek pomieszczenia i nie zgłaszali tego w żadnym centrum pomocowym o kontakt z Conchitą (tel. +48 795 449 481), która koordynuje ten obszar pomocy ze strony naszego Stowarzyszenia. Będziemy Was pytać, w jakiego rodzaju zakwaterowaniu możecie pomóc, żeby lokale podzielić na trzy kategorie:

a. Pomieszczenia na pobyt do 15 dni: część uchodźców po możliwie krótkim pobycie w Polsce będzie opuszczała nasz kraj, dlatego część z nich szuka kwatery na kilka dni. Jesteśmy w kontakcie z uciekającymi z Ukrainy obywatelami Libanu i innych państw, którzy w Polsce muszą się zatrzymać tylko do momentu, kiedy będą mogli zostać przewiezieni do swojego kraju.

b. Lokale na krótkoterminowy wynajem (do końca czerwca). Sytuacja w Ukrainie jest niepewna, więc trudno przewidzieć, jak długo uchodźcy będą zmuszeni pozostawać poza własnym krajem.

c. Lokale na wynajem długoterminowy. Dzięki tym zgłoszeniom będziemy dysponować listą osób wynajmujących mieszkania, którzy skłonni są wynająć je cudzoziemcom. Nie ulega wątpliwości, że przynajmniej część uchodźców z Ukrainy, będzie zmuszona zostać z nami na dłużej.

4. Pomoc prawna

Niesiemy też pomoc w zakresie poradnictwa prawnego dla uchodźców. Jeśli chcecie dołączyć jako wolontariusze lub potrzebujecie takiej porady dla kogoś, kogo znacie lub komu pomagacie, piszcie na e-mail: kontakt@domwschodni.pl.

5. Pomoc finansowa

Każdy grosz przekazany na pomoc Ukrainie jest cenny, posłuży albo do zakupu w Polsce rzeczy, które przewieziemy do Ukrainy, albo trafi do organizacji pomocowych i parafii w Ukrainie, żeby pomóc osobom objętym tam przez nich opieką.

Środki na pomoc ukraińskim uchodźcom możecie przekazać na konto:

Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis"

mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Tytuł przekazu: Pomoc dla Ukrainy

Można też korzystać z szybkich płatności:

Przekaż 500 PLN           Przekaż 300 PLN

Przekaż 100 PLN           Przekaż 50 PLN

Przekaż 30 PLN

Bardzo konkretną pomocą, której możecie udzielić, jest pomoc w tankowaniu naszych samochodów:

Skorzystaj z naszego "wirtualnego dystrybutora"

Dziękujemy!

 

Files to download