Krótka opowieść o jednej szkole w Libanie

Krótka opowieść o jednej szkole w Libanie
Krótka opowieść o jednej szkole w Libanie

"W naszej szkole uczy się 1200 dzieci, z czego połowa to muzułmanie, zarówno szyici jak i sunnici. Edukacja wykracza poza granice religijnych podziałów, promując wartości obywatelskie. Aktualnie znajdujemy się w dramatycznej sytuacji finansowej, od 9 miesięcy nasi nauczyciele pracują za darmo" - siostra Hiam Habib, dyrektorka szkoły Dzieciątka Jezus w Fakehe. Jadąc pod granice syryjską do Ras Baalback, spodziewaliśmy się wszystkiego, ale nie tego, że spotkamy tak wspaniałych ludzi i dzieci uczące się w zadbanym obiekcie, w którym zbudowano nawet salę teatralną ("Dzieci z okolicznych wiosek być może nigdy nie będą miały okazji zobaczyć przedstawienia, więc zbudowaliśmy specjalne miejsce, gdzie sami wystawiamy sztuki").

Aktualnie szkoła z Fakehe boryka się z problemami, które dotykają zdecydowaną większość szkół w Libanie – brakiem pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli,niedoborem paliwa na dowóz dzieci z okolicznych wiosek, a także koniecznością pokrycia kosztów czesnego większości dzieci (rodzice wypisują dzieci ze szkół ze względu na brak pieniędzy) lub odmówienie przyjęcia ich na kolejny rok.

To tutaj zaczyna się chrześcijaństwo, to z takich miejsc nasi bracia emigrują najpierw do większych miast, a potem porzucają swoją Ojczyznę - naszą Ojczyznę. Walczmy o takie miejsca! 

Ponieważ jako Dom Wschodni i Caritas Archidiecezji Łódzkiej pomagamy głównie w Bejrucie, publikujemy kontakt do Sióstr licząc na Wasze pomysły i znajomości w celu wsparcia ich pięknej Misji!

https://www.facebook.com/SSCCFakihaRasBaalbeck
e-mail: ssccfakiharasbaalbeck@gmail.com 

Dane do przelewu:
SOCIETE GENERALE DE BANQUE AU LIBAN-LABOUEH BRANCH
CONGREGATION DES SOEURS DES SAINTS COEURS RAS BAALBECK
SSCC IBAN Euro Account: LB1600190000001093056001978
IBAN Dollars Account: LB85001900000010930536003840 

Files to download