Ojciec Peter na Kopiej Górce

Ojciec Peter na Kopiej Górce

Ksiądz Peter, który przebywa w Polsce na zaproszenie "Domu Wschodniego", gości obecnie w Centrum Ruchu Światło-Życie na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem. Bardzo życzliwie przyjęty przez wspólnotę poznaje jeden z ważniejszych ruchów formacji świeckich w polskim Kościele, dzieląc się równocześnie doświadczeniem Kościoła żyjącego w Afryce, szczególnie w Egipcie.

Podczas wczorajszego spotkania z młodymi przeżywającymi rekolekcje i kursy formacyjne w Centrum Ruchu na Kopiej Górce ks. Peter Ajao wygłosił konferencję na temat misji swojego Zgromadzenia w Afryce.

Oto jej treść:

"Stowarzyszenie Misji Afrykańskich (nazywane powszechnie SMA) zostało założone przez Sługę Bożego, biskupa Melchiora Marion'a de Bresillac we Francji w 1856 roku w celu niesienia radości Dobren Nowiny Jezusa Chrystusa ludziom Afryki, a zwłaszcza najbardziej opuszczonym. Terenem misyjnym dla ojców SMA jest zatem cały kontynent afrykański. Afryka i jej ludzie są naszym priortetem. W Egipcie ojcowie SMA są zaangażowani w posługę Kościołowi katolickiemu od 1878 roku. Odegrali w tym czasie niezapomnianą rolę w budowie lokalnego Kościoła obrządku rzymskiego i cały czas pozostają żywotną siłą Kościoła.

W chwili obecnej ojcowie SMA pracują w Egipcie zarówno na misjach w miastach, jak i na wioskach. W Kairze mamy parafię pod wezwaniem św. Marka w dzielnicy Szubra, gdzie jest dom naszej wspólnoty. Pracujemy także w bazylice Notre Dame w dzielnicy Heliopolis oraz w bazylice mniejszej Matki Boskiej Fatimskiej znajdującej się także w tej dzielnicy. Oprócz tych parafii posługujemy także jako kapelani dla wspólnot różnych żeńskich zgromadzeń zakonnych. Nasza placówka misyjna w terenie wiejskim została założona w diecezji Sohag. Nasi księża poslugują tam pośród katolików obrządku koptyjskiego.

Pozostając wiernymi charyzmatowi zgromadzenia ojcowie odczytują swoją misję w Egipcie jako misję obecności i świadectwa oraz misję wsparcia.

1.  Obecność i świadectwo: nawet jeśli chrześcijanie są mniejszością w tej części kontynentu, wspólnie umacniamy obecność wiary chrześcijańskiej i dajemy jej nasze świadectwo. Cały czas jest ważne, żeby przesłanie Chrystusa było dzielone i przeżywane.

2. Wsparcie: wierzymy, że wiara chrześcijańska musi być podtrzymana i zachowana w tym kraju. Niech światło wiary chrześcijańskiej mniejszości nadal jaśnieje, zwłaszcza przez Kościół rzymskokatolicki.

Nasza misja także mieści w sobie zadanie dialogu. Nie możemy zaprzeczyć faktowi , że istnieje ciągłe napięcie między chrześcijanami a muzułmanami. W związku z tym ojcowie SMA dostrzegając egzystencjalną konieczność promują dialog międzyreligijny między chrześcijanami a muzułmanami, który jest żywotnym aspektem naszej misji. Będąc mniejszością zachęcamy chrześcijan do życia w pokoju i do uczciwego współegzystowania z ich braćmi i siostrami, którzy wyznają islam. Naszym celem jest wzmocnienie i odnowienie dążenia do życia razem. Umacniamy także ducha ekumenicznego między chrześcijanami różnych obrządków i tradycji chrześcijańskich. Jedną z naszych najważniejszych inicjatyw jest otwarcie naszej nowej misji w diecezji Sohag, która jest diecezją rytu koptyjskiego. W Kairze z kolei posługujemy w bazylice Matki Boskiej Fatimskiej, gdzie liturgia sprawowana jest w rycie chaldejskim.

Wreszcie nasza misja kieruje się także ku życiu społecznemu Egipcjan, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących. W naszej parafii na Szubrze ojcowie SMA uruchomili darmową szkołę dla dzieci niepełnosprawnych, Club du Bonheur, czyli Klub Szczęścia. Ten projekt otrzymał olbrzymie wsparcie od naszych dobroczyńców, zwłaszcza od Stowarzyszenia "Dom Wschodni". Od wielu lat osoby ze Stowarzyszenia pracują i współdziałają z nami, aby zbudować więź między chrześcijanami i wesprzeć chrześcijańską mniejszość w Egipcie i innych częściach Bliskiego Wschodu.

Podsumowując: ojcowie SMA są na służbie lokalnemu Kościołowi w Egipcie i wspomagają budowę tego Kościoła. Wyzwania zawsze będą się pojawiały, ale wiemy, że Duch Święty, protagonista każdej przygody misyjnej, działa. Zawsze możemy na Nim polegać!"

Zapraszamy do wsparcia Klubu Szczęścia w Kairze!

Podoba Ci się to, co robimy? Zapraszamy do współpracy!

Files to download