Płyniemy do Aleppo

Płyniemy do Aleppo

"Terre Saite" (Ziemia Święta) jest szczególnym miejscem na mapie dzisiejszego Aleppo. Franciszkanie nabyli ten kawałek pustynnej ziemi, gdy leżał jeszcze poza Aleppo. Teraz znajduje się prawie w jego centrum, gdyż miasto bardzo się rozrosło, i otaczają go zewsząd budynki, gwar ludzi i hałas miasta. Na terenie ośrodka „Terre Sainte” oprócz kościoła znajduje się budynek szkoły, dom opieki dla osób starszych i duża przestrzeń rekreacyjna.

W czasie wojny „Terre Sainte” stało się prawdziwą Ziemią Świętą nie tylko dla chrześcijan z Aleppo. Nic dziwnego, że kochają je całym sercem, bo znajdują tu chwilę wytchnienia, możliwość bycia razem w przyjaznej i braterskiej atmosferze, dzięki czemu nabierają sił do mierzenia się z codziennością życia w dotkniętym skutkami wojny mieście. „Terre Sainte” cierpiała wraz z nimi. Na ośrodek w czasie działań wojennych spadły trzy rakiety, jedna śmiertelnie raniła kobietę w wieku 80 lat, podopieczną domu opieki. Odgłosy walk docierają do „Terre Sainte” do dzisiaj.

Przełożonym „Terre Sainte” jest obecnie ojciec Firas Lufti, który wykonuje olbrzymią pracę z najmłodszymi mieszkańcami Aleppo, w sposób wyjątkowy dotkniętymi wojenną traumą. Organizuje zajęcia terapeutyczne, w których olbrzymią rolę odgrywa sport. Dysponują niedużym basenem, dziecięcym brodzikiem, ale marzeniem jego, wolontariuszy oraz dzieci i młodzieży, jest budowa basenu, w którym można będzie uprawiać sport. To nie jest kaprys, to proste pragnienie zwykłej młodości i możliwości rozwoju, które wojna odebrała młodemu pokoleniu Syryjczyków.

W chwili obecnej nie są w stanie zrealizować tego marzenia bez pomocy z zewnątrz, gdyż wszystkie ich środki przeznaczane są na podstawowe potrzeby. Próbujemy im pomóc zbudować basen i przywrócić w ten sposób normalne dzieciństwo młodym mieszkańcom Aleppo. W tym celu organizujemy akcję "Płyniemy do Aleppo".

W dziesieciu największych miastach w dniach 25 lutego oraz 3 i 4 marca spróbujemy wspólnymi siłami przepłynąć dystans dzielący Warszawę od Aleppo: 2410 kilometrów i przy okazji zebrać środki, które następnie przekażemy do Syrii, żeby wesprzeć budowę basenu. Szczegóły akcji znaleźć można na stronie:

www.plyniemydoaleppo.pl

Odwiedźcie tę stronę i powiedzcie o akcji znajomym. Zapraszamy także na fanpage akcji "Płyniemy do Aleppo" na Facebooku. Niech ten gest solidarności i wsparcia będzie znakiem dla mieszkańców Syrii, że nie są sami, że pamiętamy o nich i płyniemy z Polski do Aleppo!

__________________

Podoba ci się to, co robimy? Zostań patronem Domu Wschodniego i buduj go razem z nami!

_____________________________

Środki na basen można przekazywać na konto:

Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis"
ul. Więckowskiego 13, Łódź
mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388
Tytuł przelewu: Basen

Przekaż 30 PLN     Przekaż 50 PLN     Przekaż 100 PLN     Przekaż 200 PLN

DZIĘKUJEMY!

Files to download