Budować z migrantami i uchodźcami

Budować z migrantami i uchodźcami

Już po raz 108. w niedzielę 25 września obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W orędziu na ten dzień Ojciec Święty Franciszek pisze o konieczności budowania przyszłości już teraz wraz z migrantami i uchodźcami. Napisał między innymi: "Budowanie królestwa Bożego odbywa się z nimi, ponieważ bez nich nie byłoby to królestwo, którego pragnie Bóg. Włączenie osób najsłabszych to warunek konieczny, by uzyskać w nim pełnego obywatelstwa".

W tym roku ten dzień w Polsce będziemy przeżywać w sposób szczególny, gdyż od końca lutego chyba wszyscy mamy bezpośredni kontakt z uchodźcami z Ukrainy i dzięki temu wiemy z własnego doświadczenia, jaki dramat leży u początków drogi migrantów i uchodźców, jak trudna jest ich droga i jakie problemy stawia przed nami proces integracji. W Stowarzyszeniu "Dom Wschodni" towarzyszymy uchodźcom i migrantom od lat i działamy w krajach, które są źródłem migracji. Jak to robimy?

1. Wspieramy prawo do niemigrowania, do życia we własnej ojczyźnie, we własnym domu. W Syrii i Libanie wspieramy ludzi, żeby mogli pracować i uczyć się. Planujemy również tego rodzaju działania przenieść do Afryki. Czasamie nieduże wsparcie wystarczy, żeby ludzie nie byli zmuszeni migrować za chlebem do lepszego świata.

2. Towarzyszymy migrantom w drodze, wspieramy w życiowych potrzebach, służymy poradą prawną. Dom dla migrantów, który prowadzimy w Tunezji, ma na celu zatrzymanie nielegalnej migracji. Do ryzykownej i nielegalnej przeprawy przez morze popycha ludzi ekstremalna bieda. Jestem przekonany, że wsparcie, którego udzielamy migrantom w Północnej Afryce, wielu z nich zatrzymało w drodze do Europy, a tym samym wielu uratowało życie.

3. Działamy na rzecz integracji uchodźców w Polsce. Musicie kiedyś wpaść do klubokawiarni "Fratelli tutti" w Łodzi, gdzie spotykają się Polacy, Ukraińcy, przybysze z Iraku, Syrii, Kamerunu czy Nigerii. Poznajemy siebie nawzajem, nawiązujemy przyjaźnie, śpiewamy razem, budujemy wspólne projekty. 

Wszystkie te działania są możliwe dzięki Waszemu wsparciu. 

Będę bardzo wdzięczny, jeśli przy okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy przekażecie jakieś środki na Dom Wschodni, żebyśmy mogli nadal budować przyszły świat razem z tymi, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich domów i ojczyzn.

ks. Przemysław Marek Szewczyk 

Środki można przekazywać na konto:

Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”

ul. Piotrkowska 80, 90-102 Łódź

mBank, 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Środki na Dom Wschodni można także przekazać metodą szybkich płatności

Przekaż 30 PLN     Przekaż 50 PLN     Przekaż 100 PLN

Zbiórka jest także prowadzona na Facebooku: kliknij tutaj

Files to download