Cafe DOMUS - dajemy pracę w Tunezji

Cafe DOMUS - dajemy pracę w Tunezji

Stowarzyszenie "Dom Wschodni" od roku obecne jest w Afryce Północnej, w Tunezji. Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, jesteśmy w trakcie otwierania filii "Domu" w Tunisie (szczegóły tutaj). Dzięki kilkumiesięcznej obecności w tym kraju ks. Przemysława Szewczyka mogliśmy lepiej poznać nie tylko bogate dziedzictwo kulturowe Tunezji (dwa słowa o afmiteatrze w Kartaginie znajdziecie tutaj), ale także zapoznać się z aktualną sytuacją kraju (przypominamy rozmowę z Joelem o migracji z Afryki do Europy). Podczas wywołanego epidemią koronawirusa kryzysu wspieraliśmy wspólnie migrantów z Afryki subsaharyjskiej, którzy znaleźli się w sytuacji skrajnej biedy (zajrzyjcie tutaj).

Micheal był jednym z nich. Przekazaliśmy mu środki na leczenie, które jednak okazały się niewystarczające. Micheal zmarł przed kilkoma dniami. Z dala od rodziny, wśród przyjaciół jak on bez pracy i bez środków na podstawowe potrzeby, nie był w stanie skorzystać z pomocy medycznej. Jego przyjaciele zwrócili się do księdza Przemysława Szewczyka, który od lutego do czerwca mieszkał między nimi, o pieniądze potrzebne na pogrzeb. Na swoim profilu na FB ks. Szewczyk napisał wówczas:

Chyba nigdy w życiu nie było mi tak smutno w momencie przekazywania pomocy... "Ciała nie wolno trzymać dłużej niż trzy dni... Proszę, Marek, możesz pomóc?". Pomogłem, ale wierzcie mi, zrobię wszystko, co możliwe, żeby moi przyjaciele z Afryki nie żebrali u mnie o pieniądze na pogrzeb.

Przedstawił następnie pomysł wsparcia organizacji w Tunisie kawiarni, w której pracę znajdzie kilku migrantów z Afryki. Kawiarnia "Cafe Domus" prowadzona będzie przez Tunezyjczyka, Foudhiego, oraz związanych z Domem Wschodnim Afrykańczyków. Otrzymaliśmy już zgodę na remont i otwarcie kawiarni. Jesteśmy w trakcie zbierania koniecznych środków.

W pierwszej fazie (remont) potrzeba około 7 000 dinarów, później (wyposażenie kawiarni) 20 000, 27 000 dinarów to równowartość około 38 000 PLN. Szacujemy, że prace potrwają trzy miesiące, więc potrzebujemy 12 000 złotych miesięcznie.

Zgodnie z propozycją ks. Szewczyka, którą zamieścił na Facebooku, zapraszamy Was do dołączenia do grona sponsorów "Cafe Domus" w Tunisie. Jeśli możecie wesprzeć projekt dowolną kwotą przekazywaną przez trzy miesiące od lipca do września, napiszcie do nas: kontakt@domwschodni.pl. O postępach pracy będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku, a jak kiedyś będziecie w Tunisie, koniecznie musicie zajrzeć do "Cafe Domus"!

Wesprzyj utworzenie "Cafe Domus" w Tunisie

Przekaż 30 PLN     Przekaż 50 PLN     Przekaż 100 PLN

Przekaż 150 PLN     Przekaż 200 PLN     Przekaż 300 PLN

Przekaż 500 PLN

Środki można przekazać przelewem na konto:

Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”

ul. Piotrkowska 80, 90-102 Łódź

mBank, 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Tytuł przelewu: Kawiarnia

Dziękujemy!

 

 

Files to download