Wojtek pomaga

Wojtek pomaga

Proszę Państwa, oto MIŚ.... Miś nazywa się Wojtek i jest nowym członkiem zespołu Domu Wschodniego. Imię nieprzypadkowe, jak się domyślacie. Mały niedźwiadek Wojtek, zakupiony w Iranie, towarzyszył żołnierzom Armii Andersa w trudnej wędrówce i codziennych obowiązkach. Obdarzony sympatią, wychowany i wręcz udomowiony odpłacał się pomocą. A pomagał jak potrafił – najczęściej swoją siłą.

Wojtek pomaga dalej. Będzie towarzyszył dzieciom, które chcą pomóc swoim talentem innym dzieciom, które nie mają takich możliwości. Będzie w sposób ciepły i przystępny opowiadać o swojej historii. Wojtek będzie gromadził wokół siebie dobrych i uzdolnionych ludzi, którzy poprzez działania kreatywne będą wspierać projekty Domu Wschodniego.

„Wojtek pomaga" jest projektem Domu Wschodniego w szczególny sposób skierowanym do dzieci. Wchodzimy w fazę pilotażową, żeby przekonać się jak dużą siłę ma ten Miś.

Co oznacza „faza pilotażowa"? Oznacza tyle, że musimy Wojtka sprawdzić, by wypuścić go w świat. Chcemy by był jak najlepiej przygotowany.

Główną płaszczyzną działań projektowych ma być program edukacyjny w pierwszej fazie opracowany dla przedszkoli. Maluchy będą poznawać Wojtka i jego zdolność pomagania swoimi naturalnymi umiejętnościami. A jaka jest naturalna umiejętność małych dzieci, które jeszcze tak pięknie widzą świat?! Kreatywność! I właśnie poprzez zajęcia oparte o działania kreatywne przedszkolaki będą wykonywać w różnych technikach małe misie.

Jesteśmy pewni, że takie spotkania będą okazją do tego, żeby pokazać jak pomaganie jest piękne. Chcemy, żeby Miś Wojtek był przewodnikiem na tej drodze. Miś – a nie niedźwiadek – i nie chodzi tu o infantylizację postaci – bo przecież maluchy będą na zajęciach oglądać archiwalne fotografie kaprala Wojtka w żołnierskiej codzienności. Ale MIŚ jest symbolem uniwersalnym zrozumiałym dla dzieci na całym świecie. Miś - nawet jeśli nie jest namacalną przytulanką - kojarzy się z czymś ciepłym, bezpiecznym, domowym. Jedne dzieci tego doświadczają, inne niestety nie. I czasem trzeba o tym wiedzieć, żeby uczyć się pomagać od najmłodszych lat. Bo pomaganie jest piękną przygodą. A Wojtek będzie w tej przygodzie przewodnikiem; stanie się nośnikiem wartości, emocji i konkretnej pomocy.

Pierwsze zajęcia części edukacyjnej oraz inne działania w ramach projektu „Wojtek pomaga" będą odbywać się w fazie pilotażowej na Górnym Śląsku – tu na razie Wojtek ma opiekunów. Ale marzymy o tym, by stał się samodzielny. Żeby tak się stało, musimy się nim mocno zaopiekować, oswoić i wychować. Do końca roku 2019 Wojtek zagości w zaprzyjaźnionych przedszkolach, na spotkaniach mam z małymi dziećmi, w planach mamy też wydarzenie dla tych, którzy będą chcieli mieć Wojtka tylko dla siebie. Dzięki temu będziemy mogli wysnuć wnioski, zastanowić się, co i jak możemy ulepszyć, skonsultować zajęcia z dydaktykami i pedagogami, a także artystami i rękodzielnikami, których twórczość będzie wspierać projekt na wielu płaszczyznach.

O wszystkich działaniach Wojtka i jego drużyny będziemy informować na naszej stronie internetowej i na Facebook'u. Bądźcie czujni, bo będzie się działo. I trzymajcie kciuki za Wojtka.

A wszelkie pytania odnośnie projektu "Wojtek pomaga" można kierować pod adresem magdalenasontag@gmail.com.

Zobacz podsumowanie fazy pilotażowej!

Files to download